sobota, 4 lipca 2015

Nikola Kucharska - Legendy polskie dla dzieci w obrazkach

Komu i jak udało się pokonać Bazyliszka? Skąd się wzięły toruńskie pierniki? Co stało się z Popielem i jego żoną? Jak powstała Warszawa? Kto pokonał Smoka Wawelskiego? Czego zażądała Złota Kaczka w zamian za bogactwo? Jakie święto wyprawił dla swego syna Piast Kołodziej i co z tego wynikło? Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko poznało odpowiedzi na te i inne pytania, a przy tym dobrze się bawiło, to "Legendy polskie dla dzieci w obrazkach" są pozycją dla was. Ta niezwykła książka stanowi nie tylko doskonałe wprowadzenie w świat polskich legend, ale także ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność opowiadania. Przede wszystkim jednak rozwija wyobraźnię i zachęca do wspólnego mądrego spędzania czasu. Na początku książki zamieszczone zostały streszczenia legend, ułatwiające śledzenie wydarzeń na kolejnych stronach rozrysowanych bardzo szczegółowo i z dużym humorem przez Nikolę Kucharską. 
Jestem ogromną fanką książek obrazkowych, bo na przykładzie własnego dziecka i opowieści znajomych wiem, że zakup takiej książki to wyjątkowo udana inwestycja. I bardzo się cieszę, kiedy w nasze ręce wpada nowy egzemplarz gwarantujący dobrą rozrywkę dla całej rodziny na wiele wieczorów.
Tym razem pozycja jest ambitniejsza, bo oprócz obrazków do przekazania jest znana legenda. Całe szczęście, ze autorka umieściła ich streszczenia na początku książki, dzięki czemu moje konsternacja, kiedy zobaczyłam historię powstania pierników toruńskich-do tej pory mi nieznaną, została szybko zażegnana i odetchnęłam z ulga ;) Teraz już wiem co i jak. Do tego w każdej z narysowanych historii pojawiają się również cyferki, będące dużym ułatwieniem dla opowiadającego rodzica, ale i dla dla dziecka szukającego ciągu dalszego. Fajny pomysł. 

Z drugiej strony na kartkach poświęconych danej legendzie znajduje się mnóstwo szczegółów i detali, które z łatwością zaangażują dziecko (rodzica?) z nieposkormionymi wodzami fantazji. Czasem się zastanawiam, dlaczego nikt "za naszych czasów" ;) nie wpadł na to, że takiego rodzaju książki podbiją serca małych czytelników. Pozostaje mi mieć nadzieję, że fenomen tych pozycji będzie trwał jak najdłużej i coraz to nowe będą ukazywać się na rynku.

Tej pozycji za super pomysł przybliżenia legend polskich młodym czytelnikom w sposób niekonwencjonalny, za fajną szatę graficzną i dobór kolorystyczny oraz mimo wszystko polski klimat w rysunkach wystawiam ocenę 10/10

Książka zawiera następujące legendy:
Wars i Sawa
Piast i postrzyżyny Ziemowita
Książę Popiel i myszy
Złota kaczka
Bazyliszek
Pierniki toruńskie
Smok wawelski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz