czwartek, 28 kwietnia 2016

Dwie nowe propozycje dla dzieci - Opowieści biblijne i Elemantarz matematyczny

OPOWIEŚCI BIBLIJNE

Grzegorz Gortat, Grzegorz Kasdepke, Maria Ewa Letki, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak, Marcin Wroński

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest Biblia dla chrześcijan. Jednak w naszym kręgu kulturowym ten zbiór ksiąg Starego i Nowego Testamentu to dzieło pełne znaczeń nie tylko dla ludzi wierzących. Literatura, teatr, film i sztuki plastyczne wciąż czerpią z niego tak obficie, że bez jego znajomości olbrzymia część dorobku kultury pozostanie niezrozumiała. Co więcej, niejasne będą liczne frazeologizmy, jak choćby: miłosierny samarytanin, syn marnotrawny, plagi egipskie czy… krzyż pański. Nawet same imiona postaci biblijnych – Hiob, Jonasz, Judasz i inne – są przecież dla nas, Europejczyków, symbolami. Dlatego, bez względu na światopogląd, warto zapoznać dzieci z treścią Biblii. Utwory do tego zbioru napisało ośmioro wyjątkowych polskich pisarzy. Każdy autor spogląda na sprawy przedstawione w Starym i Nowym Testamencie w sposób indywidualny. Każdy przybliża młodemu czytelnikowi jeden lub kilka wątków, zgodnie z własną wrażliwością i wyczuciem. Dzięki temu powstała książka różnorodna stylistycznie (jak sama Biblia przecież), pełna świeżych pomysłów. Pamiętacie Biblię w obrazkach, którą niemal każdy dostawał z okazji pierwszej komunii?
Ja w każdym razie taką miałam i byłam ogromnie ciekawa, jak inaczej można zaproponować młodszym czytelnikom Biblie. Okazało się, że między kanonem a znaną mi z dzieciństwa pozycją znalazło się miejsce dla "Opowieści biblijnych". Książka ta zawiera najważniejsze historie biblijne ze Starego i Nowego Testamentu opowiedziane przez różnych autorów językiem przystępnym dla młodego czytelnika. Autorzy to m.in Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska i Wojciech Widłak. Każdy z nich postawił sobie za zadanie przedstawienie wybranego fragmentu w sposób przystępny dla dzieci. dodatkowo książka zawiera ilustracje autorstwa Anny Gensler, a wszystko to jest tak skonstruowane, ze stanowi chronologiczną całość. Wszelkie próby zmierzenia się z pewnym znanym standardem, tak by stał się ona bardziej dostępny uważam za dobry pomysł, tutaj muszę przyznać bardzo dobrze został on zrealizowany. Chociaż autorzy mieli z czym się zmierzyć, bo archaiczny język oraz konwencja były niewątpliwie wyzwaniem. Jedyne, co mi nie przypadło do gustu to ilustracje, ale to niewątpliwie sprawa indywidualna.

BEATA OSTROWICKA - POCZYTAM CI MAMO. ELEMENTARZ MATEMATYCZNY

Antek, Lenka, Ada, Julek i Krzyś to piątka przyjaciół. Poznajcie bliżej ich świat. Dużo w nim zabaw, podróżowania, marzeń, szalonych pomysłów, a także wielu innych ważnych dla wszystkich dzieci spraw. No i matematyki, bo ona jest naprawdę wszędzie! "Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny" to wspaniała pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę matematyki. Pozycja nie tylko wprowadza w świat zagadnień matematycznych, lecz także wspiera naukę czytania. Zalety książki to: duża, czytelna czcionka, ponad 30 zabawnych opowiadań o tematyce bliskiej współczesnym dzieciom, zakres merytoryczny materiału zgodny z podstawą programową klas 1–3, wiedza matematyczna wprowadzana na pełnych humoru ilustracjach, stopniowanie trudności, ponad 20 matematycznych zagadnień, takich jak: cyfry, klasyfikowanie obiektów, tworzenie zbiorów, dodawanie i odejmowanie, pomiary długości, ciężaru, pojemności, czasu, temperatury, obliczenia pieniężne, liczby rzymskie, odczytywanie godziny, daty, znajomość kalendarza, rozpoznawanie figur, tabliczka mnożenia, wygodne podsumowanie na wyklejce książki, doskonałe uzupełnienie szkolnego podręcznika i zeszytu ćwiczeń. Nauka matematyki może stać się naprawdę dobrą zabawą!

Piątka małych przyjaciół, którym przyszło się zmirzyć z wszystkimi tymi liczbami...Biedne maluchy muszą poznac świat liczb, który dla as wydaje się tak oczywisty, ze czasem ciężko tą oczywistość wytłumaczyć. Całe szczęście na ratunek wyruszyła nam autorka, któa w zabawny i prosty sposób wyjaśnia zarówno bohaterom jak i małym czytelnikom podstawy mamtematyki, choć nie tylko. Wraz z naszymi bohaterami poznajemy również kalendarz, strony swiata, godziny, miesiące i wiele innych. Powiem szczerze, że książka jest napisana w tak przystępny a jednocześnie znośny (dla dorosłego) sposób, że mamie również czytało się ją bardzo dobrze. Super propozycja edykacyjna, która w niewymuszony sposób pozwala nauczyć dzieci świata liczb. Do tego autorka postarała się, zeby nie było nudno - dołożyła na koniec ćwiczenia :). Wszystko to stanowi doskonała uzupełnienie do standorowej edykacji szkolnej(klasy 1-3).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz