OPOWIEŚCI BIBLIJNE
Grzegorz Gortat, Grzegorz Kasdepke, Maria Ewa Letki, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak, Marcin Wroński
Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest Biblia dla chrześcijan. Jednak w naszym kręgu kulturowym ten zbiór ksiąg Starego i Nowego Testamentu to dzieło pełne znaczeń nie tylko dla ludzi wierzących. Literatura, teatr, film i sztuki plastyczne wciąż czerpią z niego tak obficie, że bez jego znajomości olbrzymia część dorobku kultury pozostanie niezrozumiała. Co więcej, niejasne będą liczne frazeologizmy, jak choćby: miłosierny samarytanin, syn marnotrawny, plagi egipskie czy… krzyż pański. Nawet same imiona postaci biblijnych – Hiob, Jonasz, Judasz i inne – są przecież dla nas, Europejczyków, symbolami. Dlatego, bez względu na światopogląd, warto zapoznać dzieci z treścią Biblii. Utwory do tego zbioru napisało ośmioro wyjątkowych polskich pisarzy. Każdy autor spogląda na sprawy przedstawione w Starym i Nowym Testamencie w sposób indywidualny. Każdy przybliża młodemu czytelnikowi jeden lub kilka wątków, zgodnie z własną wrażliwością i wyczuciem. Dzięki temu powstała książka różnorodna stylistycznie (jak sama Biblia przecież), pełna świeżych pomysłów.
Pamiętacie Biblię w obrazkach, którą niemal każdy dostawał z okazji pierwszej komunii?
Ja w każdym razie taką miałam i byłam ogromnie ciekawa, jak inaczej można zaproponować młodszym czytelnikom Biblie. Okazało się, że między kanonem a znaną mi z dzieciństwa pozycją znalazło się miejsce dla "Opowieści biblijnych". Książka ta zawiera najważniejsze historie biblijne ze Starego i Nowego Testamentu opowiedziane przez różnych autorów językiem przystępnym dla młodego czytelnika. Autorzy to m.in Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska i Wojciech Widłak. Każdy z nich postawił sobie za zadanie przedstawienie wybranego fragmentu w sposób przystępny dla dzieci. dodatkowo książka zawiera ilustracje autorstwa Anny Gensler, a wszystko to jest tak skonstruowane, ze stanowi chronologiczną całość. Wszelkie próby zmierzenia się z pewnym znanym standardem, tak by stał się ona bardziej dostępny uważam za dobry pomysł, tutaj muszę przyznać bardzo dobrze został on zrealizowany. Chociaż autorzy mieli z czym się zmierzyć, bo archaiczny język oraz konwencja były niewątpliwie wyzwaniem. Jedyne, co mi nie przypadło do gustu to ilustracje, ale to niewątpliwie sprawa indywidualna.
BEATA OSTROWICKA - POCZYTAM CI MAMO. ELEMENTARZ MATEMATYCZNY
Antek, Lenka, Ada, Julek i Krzyś to piątka przyjaciół. Poznajcie bliżej ich świat. Dużo w nim zabaw, podróżowania, marzeń, szalonych pomysłów, a także wielu innych ważnych dla wszystkich dzieci spraw. No i matematyki, bo ona jest naprawdę wszędzie! "Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny" to wspaniała pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę matematyki. Pozycja nie tylko wprowadza w świat zagadnień matematycznych, lecz także wspiera naukę czytania. Zalety książki to: duża, czytelna czcionka, ponad 30 zabawnych opowiadań o tematyce bliskiej współczesnym dzieciom, zakres merytoryczny materiału zgodny z podstawą programową klas 1–3, wiedza matematyczna wprowadzana na pełnych humoru ilustracjach, stopniowanie trudności, ponad 20 matematycznych zagadnień, takich jak: cyfry, klasyfikowanie obiektów, tworzenie zbiorów, dodawanie i odejmowanie, pomiary długości, ciężaru, pojemności, czasu, temperatury, obliczenia pieniężne, liczby rzymskie, odczytywanie godziny, daty, znajomość kalendarza, rozpoznawanie figur, tabliczka mnożenia, wygodne podsumowanie na wyklejce książki, doskonałe uzupełnienie szkolnego podręcznika i zeszytu ćwiczeń. Nauka matematyki może stać się naprawdę dobrą zabawą!
Piątka małych przyjaciół, którym przyszło się zmirzyć z wszystkimi tymi liczbami...Biedne maluchy muszą poznac świat liczb, który dla as wydaje się tak oczywisty, ze czasem ciężko tą oczywistość wytłumaczyć. Całe szczęście na ratunek wyruszyła nam autorka, któa w zabawny i prosty sposób wyjaśnia zarówno bohaterom jak i małym czytelnikom podstawy mamtematyki, choć nie tylko. Wraz z naszymi bohaterami poznajemy również kalendarz, strony swiata, godziny, miesiące i wiele innych. Powiem szczerze, że książka jest napisana w tak przystępny a jednocześnie znośny (dla dorosłego) sposób, że mamie również czytało się ją bardzo dobrze. Super propozycja edykacyjna, która w niewymuszony sposób pozwala nauczyć dzieci świata liczb. Do tego autorka postarała się, zeby nie było nudno - dołożyła na koniec ćwiczenia :). Wszystko to stanowi doskonała uzupełnienie do standorowej edykacji szkolnej(klasy 1-3).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz