wtorek, 3 listopada 2015

Emilia Dziubak - Rok w lesie

Jeżeli natężenie i czas trwania ochów i achów mojego syna przy lekturze miało odzwierciedlać moją recenzję, to taki występ trwał czas długi ;) jako, ze ta książka króluje u nas od ponad tygodnia, nieustannie zachwycając.

Książka, jak mówi sam tytuł podzielona jest na 12 kartek-każdy poświęcony innemu miesiącowi oraz, co fajne innej porze dnia, bo w czerwcu pojawia się również opcja nocna :).
Oczywiście bohaterowie na każdej ze stron są ci sami i możemy wraz z dziećmi obserwować, co się z nimi dzieje w danym miesiącu, jak się zmieniają, rozwijają i zdobywają pożywienie.
Oczywiście, jak w przypadku każdej z takich pozycji możliwości snucia opowieści jest mnóstwo, bo pole do popisu jest przeogromne. Każde bowiem zwierzątko daje różnorakie możliwości do opowieści o jego życiu i przygodach. U nas oczywiście na razie ze względu na wiek syna opowieści te są raczej krótkie i skupiają się na jednym zwierzątku, ale tych, którzy podejdą do tematu ambitniej i poszukiwać będą interakcji też nie będą zawiedzeni.
Moim osobistym faworytem jest łoś, mój syn optuje za kretem, chociaż niedźwiedź tez bywa królem dnia.
Co jeszcze warte podkreślenia-książka zawiera mnóstwo detali, ciekawostek, które można odkrywając w nieskończoność, bo ciągle c o innego może nas zaskoczyć. Jak chociażby to, co dzieje się, gdy staw zamarza, czy jak żółwie składają jaja. A wszytko to w fajnej, łatwo dostępnej i przyjemnej formie dla maluchów. Walor poznawczy docenią zapewne starsze dzieci, ale przemyślenie całego konceptu łącznie z tym, ze wiemy o czym/o kim do zjedzenia marzą poszczególni bohaterowie oraz jego wykonanie jest jednym z lepszych wśród obrazkowych książek dla dzieci dostępnych aktualnie na rynku.

Do tego kolory-barwnie odzwierciedlające to, co dzieje się na danej stronie stanowią doskonałe uzupełnienie. Ja osobiście jestem zachwycona jesienią.

Książka zawiera również dwa bonusy - we wprowadzeniu mamy szansę poznać wszystkich bohaterów, bo towarzyszą im opisy, a na zakończenie dzieci mogą zmierzyć się z podziemnym labiryntem.

 

Polecam gorąco, moja ocena 10/10
Dziki, wilki, bażanty, niedźwiadek, mrówki, dzięcioł, lisy, borsuk, zaskrońce, żaby, łoś i wiele innych zwierzaków zamieszkuje pewien las. Jak się bawią, a jak odpoczywają? Kto śpi w dzień, a kto w nocy? Kto się z kim lubi? Kto jakie ma przysmaki? Poszukajcie odpowiedzi na kartach tej niezwykłej książki.
„Rok w lesie” zawiera dwanaście rozkładówek z kolejnymi miesiącami jednego roku. Każdy miesiąc to ten sam szczegółowo rozrysowany kadr lasu z mieszkańcami pokazanymi w innych sytuacjach, warunkach pogodowych, w innej porze dnia lub nocy. Dwie dodatkowe rozkładówki zawierają prezentację bohaterów i interaktywną zabawę.
„Rok w lesie” można oglądać godzinami. Ta niezwykła książka pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę.

1 komentarz: