czwartek, 29 września 2016

Nowe książki w biblioteczce malucha/przedszkolaka

Cristobal Joannon - Uwaga wilk! i inne bajki Ezopa (Ilustarcje Agata Raczńska)


Któregoś ranka spotkały się na gałęzi jaskółka z wroną.
Jaskółka zmierzyła wronę wzrokiem i rzekła:
– Natura obdarzyła mnie urodą, której tobie poskąpiła.
Wrona, szykując się do odlotu, odparła:
– Może i jesteś ładniejsza, ja za to lepiej znoszę zimowe chłody.

Bajki Ezopa, żyjącego w VI wieku p.n.e. greckiego niewolnika, należą do najsłynniejszych w historii literatury światowej. Tym razem klasyczni bohaterowie bajkopisarza – tacy jak konik polny i mrówka, żółw i zając, orzeł i kruk – powracają do nas w wersji opowiedzianej przez Cristóbala Joannona, znanego chilijskiego poetę. Niektóre historyjki są wiernym odbiciem Ezopowych oryginałów, inne nieco się od nich różnią, a wszystkie z ogromnym humorem i wdziękiem skomentowała obrazem Agata Raczyńska – polska ilustratorka znana między innymi z serii "Zosia z ulicy Kociej".

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Może nie jest szczególnie urokliwa jeżeli chodzi o stronę wizualną i tu raczej przypadnie do gustu rodzicom niż lubiącym kolorowe obrazki dzieciakom, to pomysł, żeby ubrać znane bajki Ezopa w formę minimalistyczną i estetycznie rysunkowo przedstawić je maluchom uważam za super pomysł. Krótkie historyjki z moralem sprawdzą się już przy kilkulatkach, dla których dłuższe teksty są jeszcze za długie ;)
Przeglądamy i czytamy codziennie od tygodnia, ciągle wpajając Młodemu pewne przesłania na życie, może jest jeszcze ciut za mały, żeby je zrozumieć to jednak myślę, że każdy wiek na tę książkę jest właściwy, żeby zacząć.


Grzegorz Kasdepke - Wczoraj, dzisiaj, jutro

Dlaczego Jutro wciąż się spóźnia i jest szare i przygarbione? Czy Wczoraj musi przepadać jak kamień w wodę, a Dzisiaj zostawiać po sobie tak wielki bałagan? I kto go posprząta? Wczoraj, Dzisiaj, a może Jutro? Trudna decyzja, szczególnie gdy nie wiadomo, jak które wygląda i gdzie ich szukać...

Przezabawny i mądry tekst o dziewczynce, która nie lubi sprzątać, ma za to wielką wyobraźnię. Najpopularniejszy współczesny pisarz dla dzieci tym razem opowiada o tajemnicy czasu i o tym, że warto uśmiechnąć się do swojego Dzisiaj.To autor, którego rodzicom nie trzeba przedstawiać. Myślę, ze wielu z nas niejednokrotnie spotkał się z książkami jego autorstwa. To twórca, który podejmuje się przedstawić młodszemu czytelnikowi pojęcia często dla niego trudne, czy abstrakcyjne.
Tak jest i tym razem - wraz z autorem poznajemy wczoraj, dziś i jutro. Pojęcia, które dla młodszych dzieci są najczęściej niezrozumiałe, bo skąd wiadomo kiedy dziś staje się wczoraj, albo dlaczego jutro będzie za jeden dzień...
Wraz z naszą bohaterką najmłodsi czytelnicy będą mieli szansę odkryć, gdzie schowało się jutro, którego nigdy nie ma, bo zaraz po przebudzeniu wita nas dzisiaj...
Czy nam się uda?Musicie przekonać się sami i zachęcić do odkrywania tajemnic swoje pociechy.
dodam jeszcze, ze przy okazji autor przemycił pewną zachętę do sprzątania, które niezrobione dzisiaj, planowane na jutro gromadzi się od wczoraj.

Baśnie i legendy polskie, wyd. zbiorowe, Ilustrował Mirosław Tokarczyk

Pozycja, której nie może zabraknąć w żadnym domu – eleganckie wydanie ponad pięćdziesięciu legend, baśni i podań z różnych stron Polski z niezapomnianymi ilustracjami Mirosława Tokarczyka. 
Znajdziemy tu legendy warszawskie, krakowskie i poznańskie, opowieści znad Wigier i baśnie śląskie. Opowieści o Warsie i Sawie, świętej Kindze i księciu Popielu. Historie o skarbach, zbójach i rycerzach, smokach, utopcach, diabłach i innych baśniowych stworach.
Doskonały prezent dla dzieci małych i dużych

Ta książka to dla mnie powrót do dzieciństwa, powrót do historii opowiadanych przez babcie, które tkwią wraz z wspomnieniami gdzieś głęboko w głowie. Myślę, ze śmiało można stwierdzić, że to następny krok po tej książce do poznawania polskich opowieści przez najmłodszych czytelników. Super wydanie w twardej oprawie  pozwala sięgnąć do historii tak innych niż życie koników ponny, czy transformersów. Polecamy :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz