wtorek, 23 października 2018

Thiago de Moraes - Atlas mitów

Wejdź do królestwa bogów w tej wyjątkowej wyprawie do świata legend i mitów. Poznaj bogów, herosów, ich wrogów, sprytne i fantastyczne bestie z dwunastu mitologii – egipskiej, nordyckiej, azteckiej, japońskiej, polinezyjskiej, słowiańskiej, greckiej, rdzennych Amerykanów, irlandzkiej, hinduistycznej, plemienia Janomamów i ludu Joruba.

Niezwykłe mapy każdego z mitycznych światów wzbogacone o dowcipnie napisane opowieści oraz fakty sprawią, że „Atlas mitów” zachwyci nie tylko dzieci, lecz także dorosłych.Nie wiem, jak wy, ale ja nigdy nie byłam fanką mitów. Zawsze te opowieści wydawały mi się zbytni przerysowane, zbyt abstrakcyjne i zupełnie niedostosowane do możliwości percepcyjnych uczniów. Tym bardziej teraz często sięgam po nowe wersje proponujące uczniom swoją wersję czy raczej swój przekaz. Tym razem poznaliśmy "Atlas mitów" autorstwa Thiago de Moraesa - nowość z wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Książka w dużym formacie, bogato ilustrowana oferuje czytelnikom podróż po świecie następujących mitów:
- irlandzkich
- Indian Ameryki Północnej
- azteckich
-Janomamów
-Jorubów
-greckich
-egipskich
-nordyckich
-słowiańskich
-hinduistycznych
-japońskich
-polinezyjskich
Brzmi egzotycznie i nieznajomo? Bez obaw po lekturze wszystko będzie jasne :)
Każdy z rozdziałów podzielony jest za wstęp, który wprowadza w temat wierzeń i mitów, potem mamy mapę mitologicznej rzeczywistości, następnie trafiamy do świata opowieści, które odtwarzają mity i legendy wspomnianych grup, by zakończyć przygodę na artefaktach proponujące więcej ciekawych informacji wraz z momentami przerażającymi potworami ;)
Całe mnóstwo ciekawostek przedstawionych w sposób przystępny dla młodszego czytelnika znajdziecie w każdym z rozdziałów. Musze przyznać, że zarówno forma, jak i zawartość pozostawiła mnie pod ogromnym wrażeniem. Tak dla przykładu co my Słowianie wiemy o naszych przedchrześcijańskich mitach...? Niewiele, prawda? Tutaj niejeden fakt was z pewnością zaciekawi. Rozdziały poświęcone mitom nazwijmy je dla uproszczenia "nieeuropejskimi" stanowią bogate źródło wiedzy o tym, co mimo, że trochę egzotyczne, ciekawi ogromnie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz