piątek, 19 października 2018

Grażyna Bąkiewicz - Ale historia… Mamy niepodległość!Grupa nastolatków przenosi się do Polski z dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Muszą sprawdzić, czy Polacy zawdzięczają wolność sobie samym, czy sytuacji międzynarodowej. Ale to nie wszystko, dzieciaki mają tajny plan. Chcą odnaleźć monety, na które przetopione zostały korony i berła
polskich królów, i odtworzyć z nich te korony. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Jestem zauroczona tą niecodzienną propozycją skierowaną dla uczniów, tak wiem, mój czas uczniowski mam już dawno za sobą, tym niemniej z dużym zainteresowaniem przeczytałam książkę pokazującą naszą drogę do niepodległości w sposób zarówno alternatywny, jak i niezmiernie ciekawy. Taka propozycja na miarę swoich czasów, kiedy wymagania rosną, a przekaz pozostaje do przekazania. Bo w końcu jak uczniom wpatrzonym w smartfony przekazać historię walk o niepodległość w sposób ciekawy? 

Otóż Grażyna Bąkiewicz - autorka i Artur Nowicki - ilustrator pokusili się o propozycję niecodzienną - połączenie powieści przygodowej z elementami komiksu.

Z jednej strony mamy historię uczniów pewnej szkoły, którzy to za sprawą specjalnej maszyny mają możliwość podróżowania w czasie. Tym razem ich nieco ekscentryczny nauczyciel historii - pseudo Cebula - powierza im niecodzienne zadanie - przenosi ich w wiek XIX i w na początek XX, mają misję odnaleźć zaginione/ukradzione regalia polskich królów. Powrót będzie możliwy dopiero wtedy, kiedy usłyszą "Mamy niepodległość". Dwie grupy uczestniczą w tym niecodziennym wyścigu poznając historię niejako "na żywo" spotykając postacie historyczne - jak chociażby młodego Piłsudskiego czy Emilię Plater, szukając nie tylko zagubionych klejnotów, ale również odpowiadając na pytania o sens walk powstańczych, przyczyny ich niepowodzeń, motywów zrywów oraz zwykłej codzienności z ubiegłych wieków (brawo za motyw z kapłonem!). Cała historia jest przeplatana jest ilustracjami oraz ciekawymi wątkami zaprezentowanymi w postaci komiksów - jak chociażby polskie przywary narodowe ;)

Niecodzienna lekcja, na którą zabierają nas autorzy to super propozycja nie tylko dla uczniów. Naładowana faktami, przemycająca je w sposób przystępny i całkowicie niebolesny, zachwyci nie tylko młodszych czytelników!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz