To nie jest książka o dinozaurach. To nie jest książka. To jest Komiks o Paleontologii.
Książek o dinozaurach jest mnóstwo, lepszych - gorszych, nowszych - starszych, o diplodokach, czasem o brontozaurach.... Nigdy jednak nie trafiła mi się książka o paleontologii.
W serii wydawnictwa Nasza Księgarnia pt. Naukomiks pojawiła się pozycja mówiąca o tym, jakie były historyczne początki nauki o wielkich gadach (i nie tylko). O tym jak trudno było obronić hipotezę, gdy nikt nie chciał słuchać. Jak trudno było obronić swój dorobek naukowy przed konkurentami z branży. A także o tym, co na podstawie znalezionych skamielin udało się wywnioskować o świecie miliony lat temu.
Wydanie jest piękne i rzeczowe. Możemy poznać zarówno kluczowe postacie zajmujące się badaniem dinozaurów, jak również z same dinozaury. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek, nie tylko dla młodego czytelnika, chociażby nowością dla nas była informacja - o czym mówi kształt kości miednicy i dlaczego naukowcy mogli wywnioskować na jej przykładzie jak wyglądał cały gad.
Podczas lektury poznajemy stare przekonania i najnowsze odkrycia. Mnie najbardziej ucieszyła errata o brontozaurze (w postaci osobnej strony obwieszczającej najnowsze odkrycia na 'kilka tygodni przed publikacją amerykańskiego wydania'). To mój ulubiony dinozaur.
Forma książki jest innowacyjna - zawiera bowiem zarówno komiks, element książki obrazkowej, jak i strony stricte informacyjne, czy nawet naukowe w wersji przeznaczonej dla młodego czytelnika.
Dokop się do faktów na temat dinozaurów!
• Ameryka Północna, 68 000 000 lat temu: tyranozaur poluje na ofiarę.
• Anglia, 200 lat temu: Mary Anning odkrywa dziwny skamieniały szkielet.
• Obecnie: Nasze poglądy na temat dinozaurów zmieniają się... i to szybko!
Książka przedstawia te starożytne stwory w ich środowisku naturalnym i podąża za paleontologami, którzy próbują rozwiązać największą zagadkę: co się stało z dinozaurami?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz