czwartek, 2 sierpnia 2018

Wanda Chotomska - Jacek i Agatka

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że ta książeczka to nic innego jak sentymentalny  powrót  do dzieciństwa naszych rodziców. Do czasów, kiedy początki telewizji spowodowały powstanie bajki dla dzieci, w postaci nałożonych na palec w rękawiczce pomalowanych piłeczek.

Tak mniej więcej wyglądała moja wiedza na ten temat. Było to słuchowisko radiowe z pacynkami, które dodatkowo można było obejrzeć na ekranie czarno-białego telewizora.

Lubię być pozytywnie zaskakiwany. Okazało się, że treść zawarta w książce jest na tak wysokim poziomie, że obecnie produkowane hurtowo tzw. książeczki dla dzieci pełne częstochowskich rymów, które aż męczą oczy i uszy podczas czytania zostają daleko w tyle za książeczką retro, która wydawałoby się niewiele może zaoferować współczesnemu/nowoczesnemu dziecku. 

Oczywiście to nie jest zbiór wierszy, są też rozdziały pisane prozą -stanowią one dodatkową narrację i wprowadzają dialogi między głównymi bohaterami. Wzbogacone ilustracjami  Adama Kiliana, które mogłyby przedstawić Jacka i Agatkę prawidłowo skonstruowane pod względem anatomicznym, ale jednak ilustrator wolał odwzorować stan ówczesny. Dzięki temu możemy zobaczyć jak Jacek i Agatka naprawdę wyglądali (czyli piłeczki na palcu, a ich rękoma były palce dłoni animatora, całość zestrojona w rękawiczkę). 


Kultowa opowieść o Jacku i Agatce po raz pierwszy w wydaniu papierowym! Prawdziwy rarytas na polskim rynku wydawniczym! Perypetie uroczej dwójki, która przed laty spotykała się z najmłodszymi w pierwszej polskiej telewizyjnej dobranocce, teraz w wydaniu książkowym! Rozbrajające pacynki, stworzone przez niezapomnianą Wandę Chotomską, a zwizualizowane przez Adama Kiliana mają szansę podbić serca kolejnych pokoleń. Książka "Jacek i Agatka" to prawdziwa gratka dla dorosłych, którzy chcą przybliżyć dzieciom bohaterów bajek z ich dzieciństwa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz