środa, 6 lipca 2016

Izabela Mikrut, Daniel de Latour - Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia i Narzędziowy blok rysunkowy

Nowa propozycja wydawnictwa Nasza Księgarnia idealnie wpisała się w nowy krąg zainteresowań mojego syna. Tata ostatnio naprawia dużo sprzętów i maszyn różnych, więc sn ze swoją walizeczką z narzędziami podąża w ślad zanim, ku umiarkowanej uciesze tego pierwszego ;) Jako, że walizeczka juniora aż tak duża nie jest, to jej zawartość jest ograniczona. I tu z pomocą przychodzi książka, przeglądana codziennie przed snem jest od tygodnia obowiązkowym punktem programu. Nawet jeżeli mama ma inne propozycje, to ostatecznie "pipiłała" musi być.

Narzędzia w garażu okropnie się nudzą. Niektóre po prostu marzą o ucieczce w świat, inne mają bardziej ambitne plany – pragną zbudować rakietę kosmiczną. A gdy zdobędą prawdziwy krążownik szos – taczkę ogrodową – ta przygoda nabierze doprawdy szalonego tempa. W swojej niezwykłej podróży odwiedzą warsztat samochodowy, pracownię lutnika, zakład rzeźbiarski, tartak i wiele innych miejsc, w których ich pomoc okaże się niezbędna.
Poznajcie obcęgi, kombinerki, wiertarkę, śrubokręty, klucze, lutownicę, a także licznych przyjaciół naszych bohaterów (w tym dwa tajemnicze jamniki). Dzięki jedynym w swoim rodzaju ilustracjom Daniela de Latoura i zabawnym rymowanym zagadkom Izabeli Mikrut mały czytelnik nauczy się rozpoznawać najważniejszych mieszkańców skrzynki narzędziowej, przy okazji rozwijając spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia.

To, co najbardziej podoba mi się w serii tych książek to wiele propozycji i możliwości dla dzieci w różnym wieku, od całkiem prostych - z których my na razie korzystamy - jak wyszukiwanie narzędzi, możliwość powtarzania odgłosów, które wydają, poprzez śledzenie losów jednego narzędzia przez kilka kolejnych stron, do wyszukiwania różnic między stronami oraz szukania drogi w labiryncie. Dzięki temu wraz z rozwojem dziecka mamy szansę korzystać z książki w różny sposób ( i całe szczęście również dla rodziców ;)) To, co warte podkreślenia to fakt, że wraz z naszymi bohaterami trafiamy w różne miejsca, najczęściej dla maluchów niedostępne/niedozwolone/zupełnie nieznane. 
Muszę przyznać, że dla mnie to chyba jedna z wizualnie słabszych części w serii, ale to moje subiektywne odczucie, które synowi zupełnie nie przeszkadza...


Doskonałym uzupełnieniem książki jest blok rysunkowy, w którym to spotykamy wszystkich bohaterów książki. 

Sprawdź, czym się zajmują narzędzia, kiedy nikt nie patrzy. Ten wyjątkowy blok rysunkowy wymyślony przez Daniela de Latoura jest zbiorem ciekawych łamigłówek i kolorowanką w jednym – mnóstwo tu zadań ćwiczących wyobraźnię, koncentrację i spostrzegawczość czytelnika. Dzięki wyrywanym kartkom świetnie się nadaje do zabaw indywidualnych i w grupie – z rodzeństwem, rodzicami albo kolegami. Poznaj tajemniczą damę z wiertarką, dowiedz się, jak wygląda wyciskacz do chmur, i narysuj kota robota.

To już raczej propozycja dla dzieci ciut starszych niż mój syn, tak, żeby w pełni korzystać z propozycji zawartych w tej książce. 
To super pomysł, bo z jednej strony poznajemy narzędzia, z drugiej zaś mamy (dzieci) szansę sami narysować wiertarkę, z połączenia cyferek stworzyć piłę. Do tego mnóstwo ciekawostek i różnorodnych zadań sprawi, że młodzi zapaleńcy z pewnością znajdą coś dla siebie.

Bardzo się cieszę, ze przy zalewie księżniczek, świnek Pep powstają również książki propozycje dla chłopców i o dziwo nie są związane tylko z autami. Nie wynika to tylko z tego, że odczuwam zmęczenie tematem auta ;) Pomagają młodym chłopcom poznać bliżej świat taty, a ojcom ułatwiają wieczorne czytanie dając gotowiec do snucia opowieści typowo męskich. Polecam :)

P.S. Wielki plus za wspmnienie Adama Słodowego, wprawdzie tylko rodzice zrozumieją, ale wspomną z sentymentem ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz