środa, 25 maja 2016

Kulinarnie - dla wymagajacych "Qmam kasze" i dla tych ciut mniej "Kocham gotować"

Muszę przyznać, ze regularnie odwiedzam blogi kulinarne, często w poszukiwaniu inspiracji i pomysłów, bo lubię odkrywać nowe smaki, eksperymentować, ale raczej na ścieżce, która już ktoś kiedyś przeszedł ;)


Powrót do prostego smacznego jedzenia, do tradycyjnych polskich kasz. Kuchnia bez mięsa i z małą ilością glutenu. 


Maia Sobczak inspiruje, jak gotować pyszne potrawy z kasz, łącząc tradycję i nowoczesne trendy kulinarne. Jej kuchnia jest lekka, zdrowa i pachnąca.Ostatnio w poszukiwaniu pomysłów trafiłam do dwóch książek. Pierwsza z nich to pozycja autorki popularnego bloga Mai Sobczak "Qmam kasze". W naszym kraju kasze niewątpliwie przeżywają ostatnio swój renesans i całe szczęście, bo przez lata zapomniane kojarzone były raczej ze złem koniecznym a nie przyjemnością jedzenia. Tutaj za autorką poznajemy ich wielorakie zastosowanie, często zaskakujące i niecodzienne. To co mnie urzekło to mądre, ale zarazem proste wprowadzenie, którym autorka wprowadza czytelnika w klimat całej książki, zapoznaje ze swoją filozofią i daje konkretne wskazówki. Wisienką na torcie są zdjęcia, minimalistyczne, piękne. Może ciut wystylizowane, ale doskonale pasujące do całości. Przy dużym moim zachwycie muszę przyznać, ze mam jedno zasadnicze zastrzeżenie co do tej ksiazki- a mianowicie dostępność składników. O ile seler naciowy i wszelakie rodzaje mak są już powszechnie dostępne o tyle sól różana, rokitnik czy olej rydzowy nie dla wszystkich muszą być dostępne. Dla szukających wyszukanych połączeń będzie to książka idealna.Druga z książek to propozycja uczestnika jednej z serii Top chef Piotra Ogińskiego pt."Kocham gotować". Często się zdarza, że niesieni falą sukcesu medialnego, który gwarantuje uczestnictwo w kulinarnym show kucharze postanawiają wydać książki z przepisami. zapewne tak było i w tym przypadku. Tym razem autor proponuje nam całą gamę przepisów na każdą porę dnia i każdą zachciankę. Przepisy te są proste, niektóre z nich to absolutna podstawa, dla tych bardziej wymagających pewnie mogą wydawać się trywialane, dla przeciętnego pasjonata gotowania w domu będą pewnie w sam raz, bo proponują całą gamę fajnych rozwiązań na rodzinne posiłki. Może nie do końca podobał mi się sam podział na konkretne rozdziały, bo według mnie taki a nie inny podział spowodował pewien chaos i niewątpliwy sponsoring jeden z firm produkujących przyprawy to całość uważam za godną polecenia.
Dla tych  którzy lubią prosto, bądź boją się eksperymentów - będzie idealna.Piotr Ogiński jest świetnym kucharzem, potrafiącym w ciekawy sposób przekazać swoją wiedzę o tajnikach kuchni. Prowadzi bardzo popularny blog kulinarny Kocham gotować. Lubi poznawać nowe smaki. Ma to szczęście, że może oddawać się swojej pasji, jaką jest gotowanie, pracując na co dzień jako szef kuchni w restauracji. Chętnie łączy różne produkty i kreuje nowe dania. Tworząc, dba nie tylko o wygląd i smak 
potraw, ale także o ich jakość. Chciałby zmieniać przyzwyczajenia kulinarne ludzi, uczyć tego, że można się cieszyć gotowaniem, a praca w kuchni może być przyjemnym doświadczeniem.

Autorska książką zachęca do gotowania wszystkich, którzy są gotowi poznawać najlepsze potrawy z różnych stron świata, zmienić swoje upodobania kulinarne i zacząć eksperymentować w kuchni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz