poniedziałek, 8 lutego 2016

Grzegorz Kasdepke - Tylko bez całowania, czyli jak radzić sobie z niektórymi emocjami

Z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę o emocjach dla dzieci. Patrząc na rozgrywające się wokoło bunty wszelkich -latków uważam, że takich książek nigdy za mało,zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców ;), którzy czasem nie mniej sfrustrowani niż buntujące się i zagubione emocjonalnie maluchy nie zawsze potrafią poradzić sobie z sytuacją.

Powyżej główne założenie autora co do książki i muszę przyznać, że zadanie zostało w 100% zrealizowane zgodnie z jego założeniami. 
Przedszkolaki pierwszego dnia w przedszkolu poznają panią Miłkę i jej pomocnika - teatralnego pajacyka, z których pomocą mają nauczyć się rozpoznawać i radzić sobie z różnymi emocjami. 
I tak mamy tutaj opisane: wstyd, tęsknotę, zazdrość, gniew, wstręt, nudę, poczucie krzywdy i radość.
Każdy z krótkich rozdziałów dotyczy innej emocji, dodatkowo rozgrywana scenka przedstawia własne to uczucie, a na końcu każdej części autor umieścił po pierwsze wskazówki dla dzieci, po drugie wskazówki dla rodziców. Dla mnie zdecydowanie najlepszą rzeczą w tej książeczce są właśnie te wskazówki dla dzieci, które w bardzo przystępny sposób opisują uczucie, ale też dają dziecku konkretne wskazówki, jak sobie maluch może z daną emocją radzić. A wskazówki dla rodziców są bardzo dobrym dopełnieniem rad dla dzieciaków.Wprawdzie nasze dziecko ten etap ma jeszcze przed sobą, ale uważam, że to doskonała propozycja dla wszystkich przedszkolaków i ich rodziców, mądra, ciekawa, pełna rozsądnych wskazówek jak sobie poradzić, czy zareagować - zarówno jeżeli chodzi o maluchów jak i ich opiekunów.
 W przedszkolu pojawia się pani Miłka – można powiedzieć – nauczycielka do zadań specjalnych. Ma rozmawiać z dziećmi o uczuciach, co nie będzie proste, mimo że przyprowadziła ze sobą nietypowego pomocnika – pajacyka. Całusy Rozalki, zazdrość o grzywkę, gniew Bodzia czy wstrętny rozgotowany por to tylko niektóre z problemów, z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć...  Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami to zbiór zabawnych opowiadań poświęconych uczuciom, między innymi tęsknocie, wstydowi, poczuciu krzywdy, zazdrości. Na końcu każdej historii znajdują się opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci i rodziców. Dzięki tej książce żadne uczucia nie będą Wam już straszne!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz