czwartek, 27 czerwca 2019

Joanna Gwis - Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata


Ptaki żyją wszędzie: w miastach, w dżungli, nad wodą, na wsi, w lasach… Niestraszne im mrozy Antarktydy ani upały tropików. Są bardzo różne – malutkie jak koliberek hawański i ogromne jak struś afrykański, urocze jak raniuszki i inteligentne jak kruki. Kolorowe jak papugi i szare jak słowiki. Latają, biegają, budują domy i składają jaja. Większość lubi towarzystwo, ale niektóre są samotnikami. Jest ich prawie dziesięć tysięcy gatunków.
Asia Gwis przedstawia tę różnorodność ptasiego świata na wyjątkowych ilustracjach uzupełnionych fascynującymi ciekawostkami oraz zadaniami  dla czytelników.
Ta książka to jedna z nowszych propozycji wydawnictwa Nasza Księgarnia dla fanów przyrody i zwierząt, tym razem poświęcona ptakom. Podobnie jak w poprzednich propozycjach autorki dostajemy tutaj całą masę informacji i ciekawostek na temat życia naszych bohaterów. 


Autorka przedstawia niemal każdy aspekt życia tych, często niedocenianych zwierzętach i tak mamy tutaj:
- ptaki z różnych rejonów świata
- charakterystykę naszych bohaterów i informacje, co je wyróżnia
- ciekawostki o dziobach
-wiosnę w lesie i jej mieszkańców
- ptaki miejskie i ptaki wiejskie
- ptaki egzotyczne żyjące w Amazonii i lubiące zimno pingwiny
- ptasie domy i ptasie jaja
- ptaki nocne i ptaki wędrujące
- ptaki charakterystyczne i ptaki rekordziści oraz
- ptaki wodne. 


Zawsze przy takich obszernych propozycjach zastanawia mnie, jak wielu rzeczy ja rodzic nie wiem i jak dużo dzięki takim propozycjom - nie tylko dla dzieci mogę się dowiedzieć. Ta to wyjątkowy atlas, przybliżający dzieciom najważniejsze fakty, ale i całe mnóstwo ciekawostek z życia naszych skrzydlatych przyjaciół.

Jedyne, co do czego mam wątpliwości to forma graficzna - dla mnie to zbyt dużo i zbyt kolorowo, a tym samym ciężko skupić wzrok na czymś ważnym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz