czwartek, 27 czerwca 2019

Nikola Kucharska, Joanna Kończak, Katarzyna Piętka - Jak to działa? Budowle
Klara fascynuje się światem wokół. Chciałaby zrozumieć, jak powstały najróżniejsze budowle, a w przyszłości zostać architektem albo projektantem wnętrz. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Dlaczego domy różnią się od siebie? Po co w bloku wywietrzniki i zsypy? Co kryje się w ścianie? Po co powstały miasta? Co to jest trullo, jurta czy igloo? Gdzie są i ile mierzą najwyższe budynki czy najdłuższe mosty świata? Co to są zabytki i kto o nie dba? Czy można mieszkać na wodzie albo w koronach drzew?

Klara to ciekawa świata dziewczynka, która, jak przekonaliśmy się już parokrotnie zarzuca swojego dziadka pytaniami o otaczający ją świat. Dziadek w poprzednich częściach poradził sobie ze światem zwierząt i ludzkim ciałem, teraz przyjdzie mu zmierzyć się z budowlami. Przyczynkiem do zadawania pytań jest przeprowadzka Klary i jej rodziców do własnego domu. 

I jak nietrudno się domyśleć na początku - jak zawsze w formie najpierw komiksowej, a później opisowej, w każdej z przymrużeniem oka, dziadek wprowadza swoją wnuczkę i innych młodych czytelników w proces powstawania domu - kolejne jego etapy i fazy, zalet i wad mieszkania w nim, oraz pokazuje co sie dzieje na placu budowy. 
Następnie mamy strony poświęcone tradycyjnym domom mieszalnym , dla nas Europejczyków jednak nie zawsze tradycyjnym , a następnie dziadek pokazuje domy z różnych części świata. 

Jaki, że wielu z nas mieszka jednak w blokach, to dziadek również poświęca uwagę tym popularnym formom budowlanym, pokazując w przekroju jak wygląda życie bloku i jego mieszkańców.

Część druga ma tytuł "Moje miasto", gdzie poznamy historię miast ( w tym mieszkanie w kamienicy), jego typy, z mapą przejdziemy się po różnych jego częściach.

Część trzecia "Na wakacjach" pokaże czytelnikom różne świątynie i siedziby władców  oraz największe budowle powstałe w ciągu ostatnich dwustu lat. 

Na koniec czeka nas jeszcze wizyta w teatrze, zawody związane z budownictwem oraz inspirujące postacie.
Niepozorna książka, która niesie ze sobą całe mnóstwo informacji i ciekawostek, które na dłuższy czas zajmą ciekawych świata i odpowiedzą na wiele nurtujących pytań. Muszę przyznać również, że ta propozycja podoba mi się dużo bardziej niż dwie poprzednie ;), a z zachwytem spotkała się również u pozostałych domowników :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz