środa, 24 czerwca 2020

Małgorzata Cieślak - Gry i zabawy dla dzieci

Konieczność zorganizowania czasu dziecku w sposób kreatywny i rozwojowy dla malucha i starszaka to nie lada wyzwanie dla matki dziecka w każdym wieku. Kiedy już się ma dość wszelakich książeczek kontrastowych, ciastolin i innych duplo lub citi,  a na myśl, że miałabyś z dzieckiem malować farbami czyt. sprzątać 3/4 mieszkania przez następne dwie godziny robi ci się słabo to niewątpliwie ta książka jest dla ciebie. Autorka proponuje całą gamę rozrywek wszelkich dla dzieci od pierwszego miesiąca życia.

Na początek autorka proponuje nam we wprowadzeniu teorię i kilka wskazówek, czyli co powinniśmy wiedzieć o grach i zabawach. Potem mamy szansę na zorganizowanie zabaw wielorakich od pierwszego miesiąca życia do trzeciego roku życia. Ale myślę, że wiele pomysłów można wykorzystać również u przedszkolaków. Mamy tutaj bowiem podział na zabawy konstrukcyjne i dydaktyczne, ruchowe, takie które wymagają większej ilości przyborów i takie całkiem proste, do których wystarczy kartka i flamaster, czy same palce u małych rączek. 
Mamy również podział na zabawy w rożnych okolicznościach - czy to wanna, czy podwórko autorka sypie niczym z rękawa całym mnóstwem pomysłów na organizację czasu wolnego i rozwój poprzez zabawę.
Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno pomysłowości jak i wielorakości przedstawionych pomysłów. Jest to niewątpliwie zarówno elementarz dla każdej mamy, jak i czasem ostania deska ratunku. Polecam!

Wspaniała książka, która pozwala uczyć dziecko kreatywności, a także odkrywać jego zdolności. Poradnik zawiera kilkaset zabaw, prostych i bardziej skomplikowanych, przeznaczonych dla dzieci już od pierwszego miesiąca życia. Autorka wymyśliła je dla własnych dzieci i wraz z nimi je przetestowała. To pozycja dla rodziców i opiekunów, która nie wymaga posiadania drogich zabawek i sprzętów. Przecież najlepsze zabawy to te, podczas których dziecko użyje swojej wyobraźni! Ile radości dają papierowy samolot, klocki z pudełek, instrumenty z misek i garnków, kukiełki z ziemniaka czy puzzle wycięte z kolorowego opakowania. Czasem niewiele potrzeba, by wyczarować świat, który zachwyci malucha. Ponadto każda z opisanych zabaw może być wykorzystana także w późniejszym wieku – to inspirujące, kiedy dziecko samo rozwija i udoskonala znaną już zabawę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza