czwartek, 7 marca 2019

Monika Utnik-Strugała - Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy

Ciemność to jedno z tych zjawisk, które wzbudza w dzieciach mnóstwo obaw. Zgaszenie światła wywołuje irracjonalny strach, z którym ciężko oswoić maluchów. Z pomocą przychodzi nam jedna z najnowszych propozycji wydawnictwa Nasza Księgarnia - książka autorstwa Moniki Utnik-Strugały, do której ilustracje przygotowała Małgorzata Piątkowska " Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy".


Kiedy moja córeczka była mała, często budziła się w nocy. Musiałam do niej wstawać, karmić ją i tulić, by ponownie usnęła. Początkowo takie pobudki nie przychodziły mi łatwo. Z czasem zaczęłam się jednak przyzwyczajać, a nawet dostrzegać pewne plusy – mogłam bowiem obserwować, co się dzieje na świecie, gdy wszyscy smacznie śpią.

Zauważyłam, że w oknach pobliskiego biurowca do późnej nocy pali się światło, choć pracownicy dawno już wyszli do domu – to sprzątaczki porządkowały gabinety. Że gdy wszyscy odpoczywają, na ulicach pustego miasta ciężko pracują polewaczki czyszczące jezdnie. Że sąsiad ślęczy przy biurku i coś pisze. Że przez trawnik przebiegła mysz. I że już o piątej pod okoliczne sklepy podjeżdżają pierwsze samochody załadowane pod dach świeżym chlebem. Słowem, zrozumiałam, że noc skrywa mnóstwo tajemnic, których nigdy bym nie odkryła, gdybym nie musiała wstawać do córki.

Chcecie dowiedzieć się, co jeszcze dzieje się po ciemku? To posłuchajcie.

Na kartach książki autorka przedstawiała wszystko co odruchowo kojarzy nam się z nocą, jak sen - jego fazy i rytm, opowieści o latarniach i światłach ulicznych, i tak dalej. Opowiada o tych zawodach nocy, pracę piekarni (żebyśmy na rano mieli świeży chleb) albo nocne porody. Książka przybliża czytelnikom również nocne życie zwierząt opowiadając o nocnej muzyce, świecących żyjątkach. Mamy nawet informacje o samym niebie, konstelacjach czy spadających gwiazdach. 

Na każdej stronie znajdzie się tematycznie pogrupowanych garść ciekawostek, niektóre z nich zachęcają czytelnika do samodzielnego sprawdzenia jak to jest naprawdę - jak maciejka pachnie wieczorem i co można zobaczyć patrząc przez latarkę na księżyc.

W zasadzie wszystko co możemy skojarzyć z nocą, czy z ciemnością pojawiło się w tej książce - są zawody, których wykonawcy pracują po zapadnięciu zmroku, są miejsca, które ożywają kiedy na niebie pojawia się księżyc - nocne przyjęcia, kopalnie, czy stacje meteorologiczne. Powiem szczerze - dużo szczegółów zauroczy nie tylko młodego czytelnika!

Co ważne autorka przeznaczyła również kartkę na to, żeby opisać dzieciom nocne strachy, a te dwie strony wcale nie są tak straszne, jak mogłoby się wydawać - wszystkie bowiem straszne postacie staną się już zupełnie oswojone. 

Każde zagadnienie zaprezentowane jest za pomocą wprowadzenia i kilku ciekawostek pogrupowanych w krótkie historyjki z dołączoną ilustracją. Po całej książce przewodnikiem naszych dzieci jest biały królik, który przeprowadza ich poprzez ciemne meandry stronic, wyjaśniając i pokazując czytelnikowi co się dzieje w nocy, swoją obecnością rozświetla te miejsca, które zamieszkuje strach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz