piątek, 27 lipca 2018

Wanda Majer-Pietraszak - Pejzaż nocnych rozmów

Gdy Danuta dowiaduje się, że jest zdradzana natychmiast postanawia zakończyć długoletni związek i wybiera życie w pojedynkę. Ale przewrotny los sprawia, że pojawiają się nieoczekiwane propozycje i nadciągają nieuniknione zmiany. Po wielu latach nieobecności w drzwiach jej mieszkania staje przyszywana siostra Weronika, która podrzuca jej na czas swojego wyjazdu czteroletnią córkę Matyldę. Danuta, początkowo przerażona sytuacją w jakiej się znalazła, z czasem zaczyna się przywiązywać do dziecka. Matylda wkracza w jej spokojne życie z siłą tornada i wywraca wszystko do góry nogami.

Dwa razy w tygodniu Danuta prowadzi nocne rozmowy ze słuchaczami w swoim bardzo popularnym autorskim programie „Nocne largo”. Ogromnie lubi swoich rozmówców i zawsze jest gotowa wysłuchać ich zwierzeń. Z czasem jednak uświadamia sobie, jak bardzo wyczekuje telefonu od tego jednego słuchacza, z którym tak wyjątkowo dobrze jej się rozmawia.

„Pejzaż nocnych rozmów” to wzruszająca historia o tym, że rozwód nie oznacza skazania na samotność, a jest początkiem niespodziewanych zmian, które mogą całkowicie odmienić życie. Najnowsza powieść Wandy Majer-Pietraszak przywodzi na myśl magiczne chwile, które mogą poznać tylko ci, którzy znają smak nocnych zwierzeń. To opowieść o tym, że kiedy czas nieco zwalnia, można wreszcie zauważyć to, co w życiu najważniejsze. I o tym, że po każdej nawet najczarniejszej nocy przychodzi dzień.


To trochę taka niecodzienna książka... owszem z dobrym zakończeniem, ale niesztampowym i w klimacie całej powieści.
Ona - aktorka w średnim wieku, prowadząca nocne audycje radiowe nagle postanawia zacząć życie w pojedynkę...po rozwodzie nie musi nikomu z niczego się tłumaczyć, zwłaszcza ze swoich ambicji i oddaniu zawodowi, który wykonuje... Okazuje się jednak, że los jest przewrotny, bowiem mało rodzinnej Dance zostaje powierzona w opiekę - wprawdzie na jakiś czas, ale szybko okazuje się, że na dłużej - córka przyszywanej siostry czteroletnia Matylda. I tak Danuta musi sobie poradzić z niecodzienną zmianą - nagle staje się odpowiedzialna za czyjeś życie przez całą dobę, bez wsparcia ze strony rodzinny musi poradzić sobie z wieloma problemami, które do tej pory jej nie dotyczyły. Szybko okazuje się, że tymczasowość dla obu będzie przeznaczeniem, wypełniającym pustkę w ich życiu.
Życie Danuty to również praca w radiu, gdzie w nocy wysłuchuje dzwoniących słuchaczy.  Ludzie dzwonią z różnymi problemami, przemyśleniami  i pomysłami, a ona słucha... Kiedy niespodziewanie krótko przed wigilię program zostaje zdjęty z anteny Danka postanawia zorganizować spotkanie wiernych słuchaczy w nowym lokalu, o którym dowiedziała się właśnie na antenie.
W życiu Danusi pojawi się również miłość - może nie jakaś szalona, ale dość niespodziewana, znana początkowo tylko z głosu dzwoniącego do jej audycji wiernego fana, jak się później okaże nie tylko 
fanem samego programu. 
Ciepła opowieść bez wydumanych afirmacji uczuć, pokazująca siłę prostych spraw, oddania i wsparcia najbliższych - niekoniecznie tych z rodziny. Pozytywna lektura na lato - polecam!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz