sobota, 13 czerwca 2015

Tym razem bajkowo - "Bajkoterapia" i "Moje książeczki"

Dla dzieci bajki są zawsze w cenie-czy to standardowe, powszechnie znane i lubiane, jak również te całkiem nowe (nowoczesne).

Do tej drugiej grupy niewątpliwie należy pozycja "Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych". Książka zawiera kilkanaście bajek ukierowanych na konkretny problem, czy wyzwanie, z którymi zmierzyć muszą się młodzi czytelnicy i ich rodzice. Super pomysł, bo to właśnie to ukierunkowanie sprawia, że spośród wielu historii rodzice wiedzą, po co sięgnąć w pierwszej kolejności, żeby trudności, z którymi stykają się dzieciaki można wytłumaczyć za pomocą bajki. Do tego po każdej z bajek następuje bardzo przydatny dla rodziców komentarz bajkoterapeutyczny - czyli ściągawka, co można zrobić w danej sytuacji, żeby ja uprościć,a  tym samym pomóc dziecku. Ciekawe jest również to, że problemy, o których możemy tu przeczytać, to zarówno problemy codzienne, jak niechęć do sprzątania, jak również większe wyzwania-kontakty z obcymi, czy z wirtualnym światem. Madre, pomysłowe, nowoczesne, ciekawe, oby więcej takich pozycji na polskim rynku pozycji dla dzieci. 

Bajkoterapia to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu! 

Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.

W drugim, poszerzonym i poprawionym, wydaniu bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii – Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, brak wiary w siebie, rywalizacja z rodzeństwem, bezpieczeństwo w domu.Drugą pozycję, z którą spędzamy wieczory to "Moje książeczki - Księga pierwsza". Pamiętacie kultowe dla nas moje książeczki z jeszcze bardziej kultowym czarnym kotem w czerwonych butach na okładce, to tutaj czeka was powrót do historii z czasów waszego dzieciństwa, które tym razem będziecie mogli zaprezentować swoim dzieciom. Jeżeli nie uchowały się u was na strychach, w piwnicach książeczki, które wam czytali rodzice, to wydawnictwo Nasza Księgarnia wyszło wam naprzeciw wznawiając serię, do której większość z nas ma tak duży sentyment.Co więcej ilustracje są również w klimacie retro, nie wiem, czy w związku z tym będą akceptowane przez wszystkich młodych czytelników, to niewątpliwie dla nas lektura połączona z ilustracjami będzie stanowił swoistą podróż sentymentalną do sielskiego czasu dzieciństwa. W związku z tym zastanawiam się, dla kogo ta książka będzie miała większą wartość, dla rodziców sentymentalną, czy dla dzieci poznawczą ;)
'Po sukcesie kolekcji "Poczytaj mi, mamo" postanowiliśmy przypomnieć inną klasyczną i popularną serię "Naszej Księgarni". Czarny kot w czerwonych butach pojawił się na środku tylnej okładki po raz pierwszy prawie sześćdziesiąt lat temu. W jego brzuszek została wpisana prosta, ale jakże chwytliwa i trafna nazwa serii – "Moje książeczki". Przez kolejne lata w tej serii ukazało się kilkadziesiąt wspaniałych pozycji. Postanowiliśmy zebrać w kilku tomach najpiękniejsze z nich i wydać w niezmienionej szacie graficznej. 


W pierwszym tomie znalazły się następujące książeczki:
Adam Bahdaj "Wielki wyścig" z ilustracjami Ignacego Witza
Helena Bechlerowa "Zajączek z rozbitego lusterka" z ilustracjami Hanny Czajkowskiej
Hanna Januszewska "Złoty koszyczek" z ilustracjami Bożeny Truchanowskiej
Adam Bahdaj "Podróż w nieznane" z ilustracjami Marii Mackiewicz
Anna Świrszczyńska "O wesołej Ludwiczce" z ilustracjami Janiny Krzemińskiej
Ada Kopcińska "Prawie wszystkie przygody Zuzanny" z ilustracjami Mirosława Pokory

Helena Bechlerowa "Koniczyna pana Floriana" z ilustracjami Krystyny Witkowskiej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz