wtorek, 12 maja 2015

Beata Ostrowicka - Poczytam ci mamo

"Poczytam ci, mamo. Elementarz" to wspaniała pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę czytania. Książka, stworzona zgodnie z zaleceniami metodyków, składa się z trzech etapów: 

Pierwszy etap zawiera ilustracyjne przedstawienie bohaterów i ich świata. Najmłodszy czytelnik opowiada, co widzi, a dzięki wsparciu rodzica może uczyć się czytać pierwsze słowa, czyli podpisy znajdujące się na ilustracjach. Pierwszy etap wprowadza czytanie globalne, które można stosować już u najmłodszych dzieci. 

Drugi etap zawiera teksty tworzone zgodnie z zasadą "Jak się pisze, tak się czyta", czyli używamy tylko podstawowych liter alfabetu, są one wprowadzane stopniowo od najprostszych do tych trudniejszych jak ą, ę czy ź, ś. W dymkach umieszczone zostały dodatkowo podpowiedzi, jak wybrane wyrazy sylabizować i literować. 

Trzeci etap zawiera teksty tworzone zgodnie z zasadą "Tak się pisze, a tak się czyta". Pojawiają się wszystkie litery alfabetu, dwuznaki, a także upodobnienia i udźwięcznienia, które sprawiają liczne trudności początkującemu czytelnikowi, ponieważ wyrazy je zawierające inaczej się pisze, a inaczej czyta. 

"Poczytam ci, mamo. Elementarz" opowiada o Antku i Lence, którzy mieszkają w bliź¬niaku, o ich rodzinach i kolegach z podwórka, o tym, co lubią, a czego nie oraz wielu innych ciekawych dla wszystkich dzieci sprawach. 

Konstrukcja książki z podziałem na etapy zachęca do przechodzenia na kolejne poziomy, dzięki czemu, mamy nadzieję, nauka czytania będzie po prostu dobrą zabawą. Czcionka pierwszych tekstów jest bardzo duża i czytelna, w kolejnych tekstach stopniowo się zmniejsza. Na pierwszych stronach dominują ilustracje, teksty do przeczytania są bardzo krótkie, stopniowo teksty wydłużają się i zajmują więcej miejsca w stosunku do ilustracji, dzięki czemu dziecko, kończąc książkę, samo widzi, jaką drogę przeszło i ile już potrafi.

ilustrator: Kasia Kołodziej



W natłoku książek dla dzieci ciężko wybrać uniwersalną, niezawodną (przede wszystkim dla rodzica, w kryzysowej chwili!), taką, która pozostanie z dzieckiem na dłużej, ciągle będąc dla niego interesującą.

Każdy z nas z pewnością zna niezawodną (a jakże!) serię "Poczytaj mi mamo", teraz mam przed sobą książkę całkiem innym przesłaniem "Poczytam ci mamo". Książka, która spodobała mi się od pierwszej strony, bo nie jest przeznaczona tylko dla dzieci w konkretnym przedziale wiekowym.

Przygodę z nią mogą zacząć najmłodsi-ci, którzy dopiero rozpoczynają naukę czytania, chętnie wrócą do niej później, kiedy już czytanie będzie dla nich wyzwaniem, ale nie tak już tak dużym i pozostanie z nimi, kiedy będą sobie w tym całkiem dobrze radzić. 

Do tego wszystko łączy się ze sobą, a przygody głównych bohaterów Antka i Lenki wraz z rozwojem umiejętności zyskują też poznawczo i rozwojowo. Historyjki, które proponuje autorka są życiowe, ciekawe i interesujące dla młodego czytelnika. Któremu to najpierw dane będzie poznać świat bohaterów gównie przez obrazki, potem przez krótkie historyjki (w krótki zdaniach, co stanowi dodatkowy plus!), często z lukami w postaci małych rysuneczków (walor niewątpliwie poznawczo-rozwojowy) aż do całostronnicowych opowieści.

Do tego kolorowe, ale nienachalne ilustracje dopełniające całości. Jestem przekonana, że książka zostanie z nami na dłużej, chociaż my na razie pozostajemy poznawczo na części pierwszej-głownie obrazkowej ;)




Moja ocena 9,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz