niedziela, 4 listopada 2018

Joanna Opiat-Bojarska - Kryształowi. Świeża Krew

Cała brudna prawda o polskiej policji i jej związkach z gangsterami.

- Marek, były funkcjonariusz BSWP

Nadużywają władzy, siłą wymuszają zeznania, ochraniają narkotykowe transporty, kiedy tylko mogą – świecą służbową legitymacją. Skorumpowani policjanci uwikłani są w niebezpieczne relacje z gangami. By ich wyeliminować i oczyścić własne szeregi, powołano elitarne Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Funkcjonariusze Biura nazywani są "kryształowymi", choć bezustanny emocjonalny rollercoaster sprawia, że i oni sięgają po dragi, są uzależnieni od adrenaliny i mają skłonność do autodestrukcji.

Walkę ze sprzedajnymi glinami rozpoczyna też antyterrorysta, Paweł Dobrogowski, pseudonim Driver. Outsider z konieczności, rozwodnik z wyboru, policjant z krwi i kości. Jego pierwsze zadanie – ma znaleźć haki na kumpla z pododdziału, który pracuje dla narkogrupy. Rozpoczyna niebezpieczną i ryzykowną grę. Giną kolejni ludzie. Zostaje zamordowana kochanka jego przyjaciela. On sam nie ufa już nikomu ze swojego otoczenia. Nawet osobie, na której zlecenie działa. Kto właściwie jest dobrym policjantem, a kto fałszywym gliną?


Jeżeli kiedykolwiek zastanawiało Cię, jak daleko sięgają gangsterskie wpływy do komisariatów policji ta książka pokaże ci, że w tym zakresie nie ma określenia za daleko...

Autorka bowiem obnaża całą prawdę nie tylko o gangsterach, ale przede wszystkim o policjantach. Tutaj nie ma bohaterów pozytywnych, czy takich,którzy wzbudzają jakąkolwiek sympatię czytelnika. Tutaj brutalność, seks, zakłamanie i lewe interesy otaczają wszystkich, wikłając ich w układy, które nie powinny mieć miejsca, a już na pewno nie wśród policjantów. 
Tutaj nawet przez chwilę nie ma miejsca na spadek adrenaliny! Policjanci, którzy tak naprawdę powinni mieć jej pod dostatkiem, okazuje się, że poza pracą uciekać muszą się do coraz to nowych podniet i bodźców, by poziom pobudzenia utrzymać na wysokim poziomie - narkotyki, seks i nielegalne wyścigi to ich swoiste hobby. 
Okazuje się również, że ci, którzy powinni nas bronić i chronić są źródłem niezliczonych przecieków, które uniemożliwiają złapanie tych, których miejsce powinno być za kratkami.
Rodzinne życie naszych stróżów prawa okazuje się być zwykłą ułuda, bo gdzieś tam zawsze kryje się kochanka, a denerwującą żonę można po prostu odstrzelić, w końcu gdzieś trzeba rozładować stresy związane z pracą, prawda?
Kiedy w mieście pojawia się Nowy - narkotykowy król, który zamierza przejąć całość interesów i zgarnąć zyski dotychczasowego króla nasi stróże prawa będą mieć jeszcze więcej pracy. Nowy bowiem wydaje się być sprawcą porwania syna dotychczasowego narkokróla. Poszukiwania dziecka, poszukiwania Nowego doprowadzą policjantów do zaskakujących odkryć. 
Czy Driverowi uda się znaleźć winnego i odkryć miejsce przecieku? Kto tak naprawdę stoi za porwaniem? Czy to porwanie to tylko jednorazowa akcja, czy ciąg zdarzeń, który trzeba powstrzymać?
Inna, brutalna, szczera i w dużym stopniu odkrywcza - taka jest najnowsza powieść autorki. Jeżeli napięcie będzie stopniować czytelnikom narastająco, to nie mogę się doczekać kolejnego tomu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz