wtorek, 16 sierpnia 2016

Ilona Łepkowska - Pani mnie z kimś pomyliła

Życie Joanny nie rozpieszcza. Samotnie wychowuje nastoletnią córkę i co miesiąc sprawdzając stan swojego konta, obawia się, że znowu nie będzie miała z czego opłacić rachunków. Nie chce zawieść swojej córki, której obiecała wyjazd na kurs językowy w Londynie, więc przyjmuje dobrze płatne zlecenie jako tłumaczka na planie nowego programu telewizyjnego. Wkrótce nieoczekiwanie i trochę wbrew sobie staje się gwiazdą telewizji. 

Paradoksalnie świat show-biznesu kompletnie nie interesuje Joanny. Nie śledzi portali plotkarskich, nie jest dla niej ważne kto wywołał jaki skandal i czy występuje w reklamie. Jest ostatnią osobą, która mogłaby marzyć, by być bohaterką pierwszych stron tabloidów. I przewrotnie to właśnie Joanna sięga samego szczytu sławy, staje się celebrytką i otrzymuje szansę, by przekonać się, jak wygląda życie w luksusie. Czy uda jej się nie zatracić siebie wśród kolejnych sukcesów i być szczęśliwą? 


Popularność mniej lub bardziej plotkarskich gazet i czasopism skłania do wysunięcia wniosku, że większość naszego społeczeństwa żywo zainteresowana jest jak to jest być gwiazdą czy celebrytą. Kulisy prawdziwego życia osób popularnych postanowiła odkryć przed nami w swojej pierwszej powieści znana scenarzystka polskich serialów obyczajowych Ilona Łepkowska.

Główna bohaterka, to kobieta jakich tysiące - pracująca dorywczo jako tłumaczka, matka nastoletniej córki z byłym mężem nie płacącym alimentów. Jej życie całkowicie się odmienia, kiedy to dostaje zlecenie na tłumaczenie na planie programu telewizyjnego. Niespodzianek nie koniec bo dość nieoczekiwanie zostaje również gwiazdą tego programu. Z dnia na dzień staje się rozpoznawalna, jej twarz widać na okładkach gazet i w programach śniadaniowych. Problemy finansowe znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Pojawiają się jednak nowe, bo jak się okazuje łatwowierność Joanny, jej podejście do życia i wiara w prawdę i uczciwość ludzką nijak nie przystają do nowych warunków jej życia. Warunków, w których trudno szukać prawdy i autentyczności, a jedynym wyznacznikiem jest większa klikalność. Wraz z każdą przeczytaną stroną okazuje się, że oprócz pieniędzy świat gwiazd nie oferuje nic wartościowego, zanim jednak Joanna to zrozumie będzie dużo za późno. Do pewnego momentu postawa Joanny nie zaskakuje, bo myślę, że wielu zwykłych ludzi, gdyby znalazło się w takiej sytuacji też nie widziałoby jak się odnaleźć, niestety w pewnym momencie miałam ciut dość jej naiwności i łatwowierności. To w zasadzie jedyny mój zarzut, bo całość czyta się bardzo dobrze. Do tego skłania do wielu przemyśleń i refleksji nad tym, co w życiu ważne. Pogoń za sławą, pieniędzmi wyzwalają w ludziach bardzo prymitywne instynkty, świat celebrytów jak się okazuje to świat układów i manipulacji, większych strat a nie korzyści, a głównym beneficjentem okazują się być poradnie psychologów i psychaitrów oferujących celebrytom namiastkę normalnego życia. Brutalne i prawdziwe.

Oczywiście obok gorzkich refleksji autorka przewiduje szczęśliwe zakończenie, które jest uwieńczeniem naprawdę dobrej powieści obyczajowej. Gratulacje dla autorki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz