środa, 22 czerwca 2016

Colin Falconer - Harem Sulejmana

Powieść o bohaterach serialu WSPANIAŁE STULECIE!
Gdy człowiek jest samotny w raju, z łatwością może zamienić go w piekło.

Powiedziano jej, że pierwszym prawem haremu jest cisza. 

Ale Hürrem nie zamierzała stracić swojej szansy. 
Ognistowłosa niewolnica z kresów Rzeczpospolitej obudziła samego diabła, by zdobyć Sulejmana, mężczyznę, który mógł mieć wszystkie kobiety świata. 

Władca trzech kontynentów nazywał ją swoim Księżycem, wybranką, doradcą. 

Ale ona miała tylko jedną namiętność: zemstę. Wrogów pokonywała ich własnymi słabościami. Miłość zamieniała w truciznę. Snuła pajęczynę z podszeptów i intryg, by stać się najpotężniejszą kobietą Imperium.

Zmysłowa, emocjonująca powieść o tajemnicach haremu Sulejmana II Wspaniałego i złotej epoce Imperium Osmańskiego.


Nie oglądałam ani jednego odcinka popularnego ostatnio serialu Wspaniałe stulecie, dlatego zupełnie nie wiedziałam, czego spodziewać się po powieści o jego bohaterach i niestety nie mogę się akurat do tej zapowiedzi odnieśc. 

Powiem tyle zawsze byłam ciekawa jak wyglądało zycie w haremie. Dzięki tej powieści poznanie tej rzeczywistości było  możliwe. Wraz z autorem przenosimy się do haremu sułtana, poznajemy jego zwyczje, obyczaje oraz kobiety go zamieszkujące. Z dużym zainteresowaniem poznawałam reguły rządzące tym dziwnym i tak odległym, nie tylko czasowo, dla nas światem. Główna bohaterka Hurrem, pochodząca z Rusi, szybko przyzwyczaja się do luksusów, czekających na nią w haremie. Codzienna kąpiel i dbanie o ciało są dla niej nowością i dużą odmianą w porównaniu z tym, jak żyła w poprzednim środowisku. Jednak piękny wygląd i wieczne czekanie na władcę to nie jest szczytem jej marzeń, postanawia stać się najważniejszą z jego nałożnic i dać mu dziedzica. Przebiegła i podstępna, dąży do celu za wszelką cenę. Nie cofnie się przed niczym. Oczarowany sułtan Sulejman pozostaje pod nieodpartym urokiem rudej kusicielki, która poza cielesnymi przyjemnościami pomaga mu podejmować skuteczne decyzje polityczne, przygotowywać plany podbojów i dokonywać roszad personalnych. 

Szybka akcja, dużo intryg, zakulisowych rozgrywek i knowań niewiele ma wspólnego z przyzwoitością. Pokazuje raczej, że warto szanować swojego wroga, bo nie wiadomo skąd można spodziewać się ciosu. Barwne i charyzmantyczne postacie na tle egzotycznego miasta, harem widziany z wielu perspektyw, polityczne posunięcia, historyczne decyzje, podsumowując krótko - nie można się nudzić. Książka tak inna niż typowa powieść kobieca, oferująca trochę więcej niż pospoplity, mimo, iż zmysłowy romans. Skłania jednak do przemyślenia, że dobrze, że te czasy mamy już za sobą i kobietom trochę jednak łatwiej jest terazrealizować swoje marzenia...1 komentarz:

  1. Ja się na swoje nieszczęście wciągnęłam w serial. Ciekawa jestem jak się ma do tego ta książka. Najpewniej przeczytam. :)

    OdpowiedzUsuń