niedziela, 23 sierpnia 2015

Marta Galewska-Kustra - Z muchą na luzie ćwiczymy buzię

Podstawą poprawnej wymowy jest między innymi odpowiednia ruchomość narządów
artykulacyjnych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy. Warto ją z dzieckiem trenować, a nikt nie zachęci do tego lepiej niż Fefe! To wyjątkowa mucha! Gasi pożary, jeździ samochodem, chodzi do kina, biega w maratonach i jest gwiazdą opery. Kto się z nią zaprzyjaźni, nie będzie się nudzić! Dzięki Fefe ćwiczenia staną się zabawą, a maluch, słuchając opowieści o przygodach muszki i realizując wyznaczone przez nią zadania, nawet się nie zorientuje, że właśnie wykonał ważną pracę.

Książka poprzez wesołą zabawę wspiera rozwój wymowy dziecka, a także jest nieocenioną pomocą dla dzieci z problemami artykulacyjnymi. 
Nie jestem dzieckiem, które dopiero uczy sie mówić lub ćwiczy wymowę, a jednak taka książeczka dla dzieci mnie wciągnęła! Przeczytałam i przejrzałam ją sama, zanim główny recenzent - mój syn został nią obdarowany ;)

Ćwiczenia logopedyczne kojarzą mi sie głównie z męczącymi i często nudnymi powtarzaniem wierszyków przez dzieci, które mają problemy z właściwą wymową. Tutaj autorka - logopeda i pedagog dziecięcy - proponuje zupełnie inne rozwiązanie. Wraz z wyjątkową muchą Fefe dzieci przeżywają rożne przygody, a ćwiczenia proponowane niejako przy okazji na każdej ze stron do każdej historyjki, powiązane z nią ściśle sprawiają, że dziecko z dużo większą chęcią angażuje się w zabawę. Nie mając tym samym wrażenia, ze jest to nauka niejako na siłę, do której to zmuszają rodzice, a maluchy niechętnie wykonują zalecane ćwiczenia. Tutaj raczej jest to naturalne przedłużenie historii muchy. Bardzo dobry pomysł, szczególnie dla rodziców uparciuchów niechętnym wszelkim przymusom i rygorom, zabawa mimochodem, prowadząca do zamierzonego efektu.

Na każdej ze stron pojawiają się dymki - osobno dla rodzica, osobno dla dziecka - z konkretnym zadaniem. Dla rodzica oczywiście jest to opis bardziej szczegółowy i merytoryczny, zawierający konkretne wskazówki, na co zwrócić szczególną uwagę przy danym ćwiczeniu. Co ważne książka zawiera również uwagi skierowane dla dzieci mających dodatkowe problemy np. złe nawyki, co jest fajnym pomysłem, bo nie cała grupa docelowa ;) została potraktowana tak samo.
Do tego fajne ilustracje, zróżnicowana czcionka-pogrubione, czy wyróżnione inną czcionką, kluczowe frazy powodują, że książka ta fascynuje nie tylko dzieci ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz