niedziela, 8 marca 2015

P. Olszówka, K. Dudek - Kotek Mamrotek (umiem opowiadać)

Witajcie w krainie, gdzie świeci czarne słońce z wielkimi zębiskami i gdzie kotek Mamrotek przeżywa niesamowite przygody. "Kotek Mamrotek" to historyjki obrazkowe narysowane z humorem, W dobie niesamowicie kolorowych reklam, mnóstwa kanałów z barwnymi bajkami dla dzieci wydawałoby się, że czarno-biała książeczka dla najmłodszych raczej się nie sprawdzi, nie zaciekawi i nie zainteresuje. Tymczasem dzieci przeglądające tą niepozorną książeczkę zostają wciągnięte w serie przygód czarno-białego kota i jego przyjaciół. 

Każde dwie strony to swoista historia, która niczym komiks wprowadza nas w daną opowieść. Czasem są to tylko 3-4 obrazki, czasem opowiastka jest dużo dłuższa. Czy krótka, czy długa każda z historyjek dale mnóstwo możliwości poszukiwaczom detali i szczegółów! 
Wraz z Mamrotkiem przeżywamy cały rok przygód - wiosenny deszcz, Prima Aprilis, plażowanie, grzybobranie, pożegnanie starego roku oraz wiele innych, które pomagają zapoznawać dzieci z następstwem pór roku i zmianą pogody.

Dla trochę starszych czytelników-tych, którzy uczą się czytać- książeczka ta ma również tą zaletę, że na każdej ze stron jest jedno zdanie podsumowujące to, co wydarzyło się na dwóch stronach. Tekst nie jest zbyt skomplikowany, więc dla niewprawionych w czytaniu będzie w sam raz.

Zdania te mają również walor edukacyjny - niektóre z nich mają znaczenie dosłowne, inne również ukryte, dające spore możliwości interpretacyjne dla rodziców, którym przyszło się zmierzyć z tą lekturą ;)Kotek Mamrotek chodzi swoimi drogami i ma wielu ciekawych przyjaciół: psa Pufka, myszy, Słonia, Misia... Nie lubi deszczu, ale znalazł sposób, aby sobie z nim poradzić… Ma duszę artysty, choć nie zawsze dobrze na tym wychodzi. Lubi płatać figle, ale to poczciwy kot, którego nie sposób nie polubić!

Popularny bohater kultowego komisu ze "Świerszczyka" uczy opowiadać. Aby poznać przygody Kotka Mamrota, trzeba uważnie obserwować, wyciągać wnioski i szukać związków przyczynowo-skutkowych. To wspaniała zabawa i nauka dla najmłodszych. Książka rozwija ważne umiejętności, ćwiczy spostrzegawczość, ale przede wszystkim rozbudza wyobraźnię, bo świat Kotka Mamrotka jest trochę inny od naszego, bardziej zabawny i zwariowany!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz