niedziela, 29 lipca 2012

Ewelina Kłoda - Niezapominajki

Jeżeli marzysz, żeby chociaż przez moment poczuć się jak nastolatka, powspominać tamte czasy, decyzje, problemy, sposób myślenia czy priorytety to powinnaś sięgnąć po tą książkę. 


"Początek wakacji jest dla Izabeli czasem wielkich zmian - po śmierci matki musi wyprowadzić się z ukochanego Krakowa do swego dziadka, z którym od lat nie utrzymywała kontaktów. Buntownicza natura osiemnastolatki i młodzieńczy upór, despotyzm starszego pana oraz żale z przeszłości sprawiają, że niełatwo im żyć pod jednym dachem. Dziewczyna nie traci nadziei na odnalezienie ojca, którego nie miała szansy poznać. Dlaczego?
Nieoczekiwanie w miasteczku pojawia się Gerald, dawny przyjaciel matki. Iza odnajdzie w nim wsparcie i pomoc w rozwiązaniu zagadek z przeszłości, ale nie tylko. Wniesie on w jej życie więcej, niż mogła się spodziewać...
Niezapominajki to napisana w formie pamiętnika zabawna, a zarazem głęboko poruszająca powieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej drogi, historia przyjaźni i miłości, które są w stanie pokonać każdy lęk. To książka zarówno dla tych, którzy wkraczają w dorosłość, jak i dla wszystkich, którzy pragną powrócić wspomnieniami do czasów własnej młodości i odkryć, jak wiele z tych przeżyć w nas pozostało.
 "

Nie do końca wiem co takiego jest w tej książce, ale ja nie mogłam się oderwać. Na początku myślałam, że to raczej pozycja dla nastolatek, to mimo, że o nastolatkach niesie za sobą przesłanie nie tylko dla ludzi w tym wieku.

W książce poznajemy Izabele-dziewczynę tak naprawdę zagubioną, dziewczynę, której nikt nigdy nie pokazał jak powinno prawdziwe życie wyglądać. Iza nie wie co znaczy zaufać drugiej osobie, nie wie do końca jak to jest być kobietą, czy też jak tą kobietę w sobie odkryć. Próbuje też z jednej strony odciąć się od dziadka, który kiedyś wyrzekł się jej i jej matki, a jednocześnie za wszelką cenę stara się znaleźć ojca, którego nie znała. Poznajemy także przyjaciół i znajomych Izy, z którymi nieśmiało próbuje się zaprzyjaźnić, chociaż gdzieś podświadomie się tego boi. W życiu Izy pojawia się również Krzysiek, pierwsza miłość, przed którą dziewczyna tak bardzo się broni. Ich uczucie przypomina trochę grę w kotka i myszkę, czy będę razem?-na to pytanie poznajemy odpowiedź dopiero na ostatnich stronach książki. Forma pamiętnika pozwala czytelnikowi poznać bohaterkę bardzo dokładnie. Pełnego obrazu dopełniają szczere komentarze prawdziwych przyjaciół, który przed nią samą okrywają całą prawdę nie tylko o swoim życiu, ale także o życiu Izy. Historia Izy to także historia wkraczania w dorosłość ze wszystkimi jej aspektami.

Wzruszająca, ciepła, dla mnie trochę wspomnieniowa opowieść w sam raz na lato.
Taka na sentymentalną ocenę 7,5-8/10
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz