poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Katarzyna Archimowicz - Nadwiślańskie serca

Warszawska Saska Kępa i piękne plenery Kazimierza Dolnego. Marta, młoda, ambitna kobieta, za nic nie chce powielać losów swoich rodziców i rodzeństwa. Wie, czego chce, i odważnie realizuje plany. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się Janusz – mężczyzna, który niebawem ma wziąć ślub… Czy miłość tych dwojga ma szansę na szczęście? I czy zakochana kobieta ma prawo oddzielić ojca od córki?

Nadwiślańskie serca to opowieść o tym, że czasem rzeczy najistotniejsze są tak blisko, że ich nie dostrzegamy. To książka o potędze miłości, również tej dojrzałej, o sile przyjaźni i niepotrzebnych stereotypach.


To moje drugie spotkanie z twórczością tej mało znanej i popularnej autorki. A szkoda, bo historie przez nią opowiadane uciekają od schematów, traktując o relacjach nie zawsze oczywistych, ale dużo bardziej realistycznych, niż u większości poczytnych autorek.

Tym razem autorka splata losy młodej studentki, która przed nijakością życia w rodzinnym Kazimierzu ucieka na studia do warszawy, nie chcą powielać nudnego schematu życia swoich rodziców i sióstr oraz bogatego biznesmena, któremu wydaje się, że jest szczęśliwy... Przed alty zakochany  pięknej Dorocie całe życie podporządkował swojej miłości, decydując się na zastąpienie Julce córce kobiety ojca. Od pewnego czasu druga z tych ról stała się dla niego dominująca...
Ich przypadkowe spotkania zwiastują zmiany w życiu obojga, pewnego dnia bowiem okazuje się, że są sąsiadami.. 
Historia znajomości tych dwojga oczywiście zakończy się happy endem, jednak droga do niego będzie dość długa. Dokładając niepokorną dziewczynkę, która króluje w  sercu Janusza autorka skomplikuje wzajemne ich relacje coraz bardziej...
Jednak, a może nawet całe szczęście to nie będzie jedyny wątek, któremu autorka poświęci dużo uwagi.
Znajdzie się tutaj również miejsce dla niewidomej przyjaciółki Marty - Agaty oraz jej zmaganiom i walce o pracę i miłość... Czy tej silnej kobiecie uda się udowodnić, że tak jak jej rówieśnicy ze studiów zasługuje na pracę marzeń, której nikt ze względu na jej ograniczenia nie chce jej dać?
Czy znajdzie mężczyznę, który pokocha ją wraz z jej ograniczeniem?
Ta powieść to również wątek miłości sprzed lat.. tak wielkiej, że przypadkowe spotkanie na kazimierskim rynku dawnej znajomej, spowoduje zmiany także w życiu ojca Janusza... Piękny motyw, pokazujący, że zawsze jest pora na szczęśliwe zakończenia. 

To powieść o zmianach, ważnych decyzjach i ich konsekwencjach, to w końcu powieści o szczęśliwych happy endach, o które trzeba zawalczyć. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz