piątek, 30 stycznia 2015

Ałbena Grabowska - Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I. wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych.


Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków. Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna... 

Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.
Uwielbiam sagi rodzinne, histonie czytane  z pokolenia na pokolenie. Każda nowa książka tego typu wzbudza we mnie zawsze dużą niecierpliwość i zaciekawienie. Kiedy w Empiku zobaczyłam tą książkę na półce, wiedziałam, że czeka mnie ciekawa przygoda i całe szczęście nie rozczarowałam się!
Więcej - z niecierpliwością- jeszcze większą!- czekam na kolejny tom.

Mimo, że początek jest zdecydowanie najsłabszą stroną książki to wraz z rozwojem akcji lektura zdecydowanie zyskuje. Wraz z kolejnymi rozdziałami poznajemy trudne i skomplikowane losy rodziny Winnych - prostych mieszkańców podwarszawskiej miejscowości - Brwinowa. Wraz ze śmiercią matki dziewczynek a zaraz po niej wybuchem pierwszej wojny światowej zmienia się życie całej rodziny. Decyzje, które muszą podejmować w obliczu zagrożenia determinują ich przyszłość, najczęściej boleśnie i trwale.
Wraz z zakończeniem wojny głównymi bohaterkami powieści stają się bliźniaczki - Ania i Mania. Autorka swoją uwagę koncentruje zwłaszcza na jednej z nich - Ani dziewczynce obdarzonej niezwykłym darem przewidywania przyszłości, darem, który czasem staje się przekleństwem.

Droga bliźniaczek do dorosłości, ich życiowe wybory, miłości, edukacja stanowi punkt wyjścia do kreślenia obrazu społeczeństwa polskiego lat międzywojennych. Autorka wprowadza do historii przedstawicieli różnych grup społecznych, zawodów. Wszystko to wplecione w losy członków rodziny Winnych. Ciekawe, barwne i momentami trudne życie tej rodziny skomplikuje się jeszcze bardziej wraz z wybuchem drugiej wojny światowej, w którą to początkowo odcięci od świata nie chcą wierzyć.Oprócz postaci fikcyjnych spotkać tu możemy również postacie historyczne - Jarosława Iwaszkiewicza oraz Stanisława Lilpopa. O ile nie należę do fanek takich rozwiązań - tu mi się do podobało, wszystko pasowało i łączyło się zgrabie z kontekstem.

Czyta się te historie pełne interesujących postaci jednym tchem, dla mnie były to wyjątkowo milo spędzone dwa wieczory. Lekturę polecam nie tylko fankom sag rodzinnych.


Moja ocena 9/10

1 komentarz: