piątek, 8 czerwca 2012

Camilla Läckberg - Ofiara losu

Tym razem nietypowo, najpierw kilka słów o autorce, która ostatnio króluje na naszym blogu:
Camilla Läckberg urodziła się 30 sierpnia 1974 roku w miasteczku Fjällbacka, położonym na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Kiedyś była to osada rybacka, obecnie stała się miejscowością turystyczno-urlopową. Już jako mała dziewczynka zajmowała się pisaniem opowiadań kryminalnych. Po studiach autorka przeniosła się do Sztokholmu, gdzie przez kilka lat pracowała jako ekonomistka, dyrektorka marketingu i product manager. Nie przestała jednak myśleć o pisarstwie i w rezultacie rodzina podarowała jej w prezencie gwiazdkowym kurs pisania kryminałów, zorganizowany przez stowarzyszenie pisarzy Ordfront. Właśnie wtedy zaczęła pisać opowiadanie, które przekształciło się w jej debiutancką powieść: "Księżniczka z lodu". Powieści Camilli cieszą się wielkim uznaniem krytyków, a jej popularność stale rośnie. W Szwecji jest jedną z najlepiej sprzedających się autorek. Do 2011 roku sprzedała ponad 5 milionów książek. Zdobyła także nagrodę literacką Folket w 2006 roku, natomiast jesienią 2007 roku spełniły się jej inne marzenia, kiedy na podstawie pierwszych dwóch książek zostały nakręcone filmy. Kryminalne powieści Camilli Läckberg osiągają czołowe miejsca na listach bestsellerów zarówno Szwecji, jak i na całym świecie. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i również poza Szwecją cieszą się powodzeniem. Ich przewodnimi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant, a z czasem mąż Eriki – Patrik Hedström. Pierwsze cztery książki Lackberg zostały sfilmowane przez szwedzką telewizję, SVT. Wszystkim fanom polecam również stronę autorki:
http://www.camillalackberg.com/
I znów mamy to samo-zawiłą intrygę przeplataną obyczajowymi wątkami z życia głównych bohaterów, wciągająca akcję i zaskakujące zakończenie i wydawałoby się, że może nudzić ta przewidywalność, ale jest inaczej, za każdym razem jednak coś zaskakuje, zadziwia i wciąga tak samo. Dla mnie zawsze będzie to swoisty fenomen tej autorki. Jednak ze wszystkich przeczytanych tomów serii ten podobał mi się chyba najmniej-nie do końca trafił do mnie wątek powiązany z reality show i jego bohaterami-moim zdaniem zbyt rozbudowany i niepotrzebny. No i denerwowało mnie już ciągnące się od kilku tomów permanentne zmęczenie Patrika. Nie rozumiem, dlaczego autorka nie zafundowała mu porządnej podróży poślubnej albo chociaż krótkiego urlopu… Do tego jazda śledczych po całej Szwecji w poszukiwaniu seryjnego mordercy też była ciut mecząca i naciągana.

Tym niemniej ocena to 6,5/10

Notka wydawnicza: „Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie bez śladów niecnych intencji, okazuje się czymś całkowicie innym. Kiedy dochodzi do kolejnego, równie tajemniczego zdarzenia, pojawia się hipoteza - a jeśli ofiary obu wypadków zamordowano? Policja w Tanumshede ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca konflikt między „gwiazdami” i miejscową społecznością. Czy zabójca kryje się w małej grupie głodnych mediów ludzi współpracujących z programem? Patrik Hedström ma problem z tą sprawą. Jednocześnie zajęty jest przygotowaniami do zbliżającego się ślubu z Ericą. Czas i wysiłek poświęcony na planowanie tego wydarzenia przeradza się we frustrację i stres. Napięcie jest tym większe, że u Patrika i Eriki mieszka jej siostra Anna z dziećmi. Niełatwo jest poradzić sobie z drobnymi kompromisami codziennego życia i ściganiem zabójcy, co widać szczególnie wyraźnie, kiedy Erica zaczyna podejrzewać, że Anna interesuje się całkowicie nieoczekiwanie jedną z osób z kręgu jej przyjaciół...”

2 komentarze: