środa, 11 września 2019

Agnieszka Krawczyk - Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą i Dobre uczynki

Lubię powieści z klimatem, zwłaszcza takie, których akcja toczy się w kilku tomach. Lubię powieści, których akcja rozgrywa się w Krakowie, a bohaterowie są zwyczajami i przychodzi im zmierzyć się, z problemami, które czasem są zwyczajne, a czasem zupełnie nie... Takie często są powieści Agnieszki Krawczyk, piszę czasem, ponieważ oe wszystkie  z nich mnie zachwyciły. Ta opowieść - trzytomowa, ja przeczytałam na razie dwa tomy - jest klimatyczna, dużo się dzieje, bohaterowie są różni - jedni wzbudzają sympatię, inni wręcz przeciwnie, ale wszystkim mieszkańcom pewnej kamienicy przyjdzie zmierzyć się z niecodziennym zadaniem Otóż jej właściciel pozwoli im przejąć na własność mieszkania, w których aktualnie mieszkają pod warunkiem wykonania dobrego uczynku, który zmieni czyjeś lub ich życie. 
Sprawa jest o tyle trudniejsza, że mieszkańcy tej kamienicy się nie dogadują. Niektórzy są ekscentryczni - jak starsza pani Pieniążek, która nie wiadomo tak naprawdę co sobie myśli. Niektórzy chciwi i zachłanni, jak restaurator Jacek, który myśli tylko o sobie i swojej wygodzie, niektórzy są zawsze anty - jak nieszczęśliwe bezdzietne małżeństwo ... Niektórzy właśnie uciekają skądś ob pookładać sobie życie na nowo, niektórzy właśnie wrócili z podroży będącej ucieczką, ale jednak ciągle nie znaleźli końca tęczy i swojego szczęścia.

Każdemu z nich los płata figla stawiając na drodze wyzwanie, z którym przyjdzie im się zmierzyć. Do tego okaże się, że nie tylko tajemniczy jest właściciel, ale również sama kamienica i jej mieszkańcy - zarówno ci aktualni, jak i ci wcześniejsi mają całkiem sporo tajemnic, które ukryć chcieliby na zawsze. Los okaże się niebłagalny i to co tajemnicze szybko ujrzy światło dzienne. 

Ciepła opowieść o ciekawym miejscu, interesujących bohaterach i życiu, które często zaskakuje. Miła lektura na nadchodzącą jesień. 

Uśmiech losu to dar. Rozglądajcie się, aby go nie przegapić. 
Można pokonać złe wspomnienia i spróbować wyjrzeć poza mroczną zasłonę przykrości i zadr, które przyniósł nam los. Najpierw nieśmiało, a potem już z całą mocą uwierzyć, że szczęście jest już blisko. Dać sobie szansę i uwierzyć w nią. To jest pierwszy krok, który może zawieść nas w świat, o jakim nawet nie marzyliśmy.
Bohaterowie sagi Uśmiech losu powracają by zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.
Czy wreszcie uda się im rozwiązać zagadkę tajemniczego dobroczyńcy? Czy teza, że dobre uczynki wracają do nas po stokroć się potwierdzi? A wreszcie czy dawne tajemnice, które ujrzały światło dzienne, rozwiążą się szczęśliwie?

Trzeci tom o mieszkańcach Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą to piękna opowieść o sile rodziny, przyjaźni i miłości. To historia o domu, do którego zawsze można wrócić, nawet jeśli droga do niego bywa kręta i pełna tajemnic. Bo los tak naprawdę często się uśmiecha, trzeba tylko ten uśmiech dostrzec i na niego odpowiedzieć.

Podobno dobre uczynki wracają do nas po stokroć.

Dlaczego więc tak bardzo o nie trudno? Zwłaszcza, gdy uwagę zaprzątają własne sprawy: zdrowie, rodzina, praca czy miłość. Nawet mieszkańcy Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą muszą się zmierzyć z nowymi wyzwaniami. Dla Heleny nie jest to łatwy rok: boryka się z problemami zdrowotnymi, kłopotami z mydlarnią i sytuacją rodzinną. Na jaw wychodzi szokująca tajemnica, która już na zawsze odmieni los bohaterki. Zbliża się moment próby dla wszystkich lokatorów – czy wyjdą z niego zwycięsko? Na pewno odkryją prawdę o sobie, której wcześniej nawet się nie spodziewali.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz