czwartek, 22 czerwca 2017

Eliza Piotrowska - Ortografia - twardy orzech, ale każdy zgryźć go może

Kiedy w szkole jest dyktando,
zwykle kończy się to grandą.
Wielu bowiem nie wie (szkoda!),
że nasz język to przygoda.
Trzeba tylko znać zasady
– jak w grze – 
bez nich nie da rady!

Eliza Piotrowska przedstawia najważniejsze zasady rządzące polską ortografią z humorem, sprawiając, że nauka z jej książką to prawdziwa przyjemność. Forma rymowanego wiersza ułatwia zapamiętywanie, zatem… do dzieła! Szóstka z dyktanda gwarantowana!


Lubię, kiedy książki niosą za sobą dobrze przemyślane rozwiązania dla dzieci. Tak jest w przypadku tej książki, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób pomaga młodszym uczniom zmierzyć się z problemami ortograficznymi, proponując pomysłowe i interesujące rozwiązania niejednego problemu, który może im się wydawać nie do zrozumienia. 

Książka ma również bardzo ciekawą formułę. Każdy rozdział to osobna literka lub zagadnienie ortograficzne, które dzieci muszą przyswoić (np. nazwy geograficzne, nazwy własne, "nie" z różnymi częściami mowy itp.). Następnie każdej regule dotyczącej danego rozdziału poświęcona jest jedna wierszowana historyjka wraz z ciekawymi ilustracjami. Przy niektórych podrozdziałach pojawiają się również krótkie zadania dla czytających, pomagające przyswoić trudniejsze reguły. Żeby temat był wyczerpany na koniec danej części mamy także wierszyk dotyczący wyjątków - czyli w tym przypadku podrozdziały "Poza regułą" oraz krótkie podsumowanie - również w formie wiersza wszystkich reguł przedstawionych w danej części. 

Ciekawa i wyczerpująca propozycja dla uczniów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z ortografią, tych, którzy powtarzają reguły i tych, którzy przy okazji chcą przeczytać fajne,krótkie historyjki. Do tego pasujące ilustracje Oli Krzanowskiej i mamy bardzo udaną całość :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz