środa, 28 czerwca 2017

Cecelia Ahern - Lirogon

W południowo-zachodniej Irlandii, w dziewiczej okolicy, głęboko w lesie mieszka samotna młoda kobieta, Laura. Jest obdarzona niespotykanym talentem. Jej niezwykły dar polega na umiejętności naśladowania rozmaitych dźwięków.

Laurę przypadkiem odkrywa ekipa filmową. Jej talent okazuje się sensacją i za sprawą zaskakującego zbiegu okoliczności dziewczyna szybko staje się telewizyjną celebrytką. Z bezpiecznego i urokliwego miejsca, w jakim zawsze żyła, trafia do zupełnie obcego świata. Przyjdzie jej zmierzyć się z bezwzględnymi zasadami, jakimi rządzi się show-biznes. Tajemnicze pochodzenie dziewczyny i rodzinny sekret powodują, że zainteresowanie mediów wzmaga się z każdym dniem.

Równocześnie w jej życiu niespodziewanie pojawia się wielka miłość. Czy to uczucie zdoła uchronić ją przed pułapkami i niebezpieczeństwami czyhającymi w bezwzględnym świecie?

Tytułowy lirogon to piękny i niezwykły ptak, słynący z nadzwyczajnych zdolności naśladowania dźwięków. Jak wiele wspólnego ma główna bohaterka z tym płochliwym i kapryśnym stworzeniem, które tylko nieliczni mieli szczęście zobaczyć?


Często mnie zastanawia, jak to możliwe, że gdzieś w Europie żyją ludzie, którzy nie mają styczności z prawdziwym życiem - takim związanym z technologiami, nowoczesnością i wszelkimi jej udogodnieniami. Czy żyje im się lepiej? Czy są szczęśliwsi?
Do pewnego momentu z pewnością tak, ale okazuje się, że również oni, żyjąc w takim a nie innym w pewien sposób ograniczonym środowisku szukają szczęścia i miłości. Faktem jest, ze   z pewnością definiują je poprzez trochę inne oczekiwania niż nasze, ale cel pozostaje jeden - wielka miłość.

Taką właśnie bohaterką jest Laura, dziewczyna, która swoim niezwykłym głosem jest w stanie naśladować każdy dźwięk, który usłyszy. Taki ewenement i talent odkrywa ekipa telewizyjna zupełnie przypadkiem. Oczywiście jedna z reporterek widzi od razu w tym szansę na wielki komercyjny sukces filmu o tak niezwykłej istocie. Całe szczęście jej kolega z ekipy ma trochę więcej zdrowego rozsądku i stara się zagubioną Laurę w jakiś sposób chronić. Czy zostanie tylko jej przyjacielem?
Niespodziewanie dla wszystkich Laura zgadza się wystąpić w telewizyjnym show o poszukiwaniu talentów. Czy to dobra decyzja i co z niej wyniknie? O tym musicie przekonać się sami, zachęcam do lektury!

Z jednej strony to ciekawa opowieść o niecodziennym zjawisku i talencie, sytuacji, z którą nie ma się do czynienia na codzień. Z drugiej to opowieść o zderzeniu dwóch, całkiem innych światów, z którego to zderzenia rodzi się dość trudna miłość. Jest to także opowieść o czymś niecodziennym, poniekąd ulotnym - czy w zderzeniu z medialną rzeczywistością ma szanse się obronić?

To, co trochę przeszkadzało mi w lekturze to wplątywanie do akcji nie do końca do niej pasujących moim zdaniem wątków, jak chociażby męskich rozmów braci głównego bohatera, zupełnie nie pasujących do całości. Pomimo fajnego pomysłu na powieść nie udało się też moim zdaniem autorce utrzymać pewnego napięcia akcji, które sprawia, że z dużym zainteresowaniem przewraca się kolejną kartkę. Tu tego nie było. Niestety.

1 komentarz: