czwartek, 29 czerwca 2017

Magdalena Kozieł - Nowak - Rok na wsi


Oto małe gospodarstwo agroturystyczne Basi i Piotra Listków. W codziennej pracy na polu i w obejściu pomagają im dzieci: Tymek, Maja i Franek, babcia Hela oraz pan Józek. Są tu też zwierzęta: koń, krowa, owce i świnki, indyki, kury, gęsi, kaczki oraz pies Misiek i dwa koty. Rodzinę często odwiedzają pani Malinowska, która wszędzie dojedzie na swoim rowerze, i jej wnuczka Ola. Po słodki miód, dynię i inne produkty przyjeżdża właścicielka ekologicznego sklepu, a dwa razy w roku, w okolicach sylwestra i na weekend majowy, do Krzętli zjeżdżają letnicy, by odpocząć od miejskiego zgiełku i odetchnąć świeżym powietrzem.
Tu rytm życia wyznaczają pory roku. Zimą pan Józek organizuje kulig dla gości z miasta. Wiosną trzeba zaorać i obsiać pole. Latem trwa praca przy żniwach i sianokosach. Jesienią ogniska i rodzinne pieczenie ziemniaków umilają wykopki. 
"Rok na wsi" zawiera dwanaście rozkładówek przybliżających życie w gospodarstwie. Dowiemy się, jakie obowiązki ma dziecko, a jakie dorosły, na czym polega praca na polu i przy zwierzętach. Dodatkowe dwie plansze to przedstawienie bohaterów oraz zabawa interaktywna.

Seria "Rok..." wydawnictwa Nasza Księgarnia to jeden z naszych ulubionych cyklów. To prosty, a zarazem ze względu na całą mnogość detali i szczegółów na kolejnych stronach wyczerpujący i frapujący dla młodych czytelników sposób na przekazanie tego, jak zmienia się świat wokół nich w ciągu następujących po sobie miesięcy.
Tym razem autorka zabiera maluchy na wieś, do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie doskonale mogą poznać uwarunkowania przyrodnicze zmieniającego się otoczenia i tego, co te zmiany determinują.
Oprócz wspomnianych zmian ważni są również bohaterowie - zarówno ludzie, jak i zwierzęta na każdej ze stron odgrywają kluczowe role. Poznajemy ich obowiązki z zadania - co ważne zadania przydzielane są również najmłodszym bohaterom, dając im szansę wykazania się w wiejskich warunkach. 
Co ciekawe autorka nie ograniczyła się w swoich pomysłach na przedstawienie gospodarstwa do obowiązków - pokazując młodym czytelnikom również radosne elementy całości np. kulig czy puszczanie latawców.
Super propozycja dla młodszych i starszych, myślę, przede wszystkim tych, którzy mało mają do czynienia z wsią i tym, co się na niej dzieje. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz