środa, 21 czerwca 2017

Nikola Kucharska - Jak to działa? Zwierzęta

Najnowsza propozycja wydawnictwa Nasza Księgarnia idealnie wpasowuje się w krąg zainteresowań naszego 3,5 latka. No i nie ukrywajmy rozwiązuje sporo problemów rodziców borykających się z pytaniami "a dlaczego/czemu/po co". Tym razem książka stanowi niezbędne źródło wiedzy z zakresu jak ogarnąć temat zwierzaków domowych i po co zwierzakom cała masa "narzędzi" przystosowujących ich do życia w konkretnym środowisku - domu, zarodzie, czy lesie. 

Dziadek naszej bohaterki - Klary - pomaga jej na kartach tej książki zrozumieć meandry zwierzęcego życia oraz w sposób przystępny tłumaczy co do czego służy, jak zwierzęta sobie radzą i co im jest potrzebne do lepszego życia. 
Każdy zwierzak domowy przedstawiony jest przez dziadka w przekroju, tak, żeby ciekawy maluch mógł zobaczyć, co znajduje się w środku. A do tego przekrój ten - anatomiczny z przymrużeniem oka- dopasowany jest idealnie do możliwości pojmowania przez docelową grupę wiekową ;)
Mnie osobiście urzekła wizja autorki przedstawiająca mechanizm szczekający u psa ;) Żeby nie tracić wam radochy z jego odkrywania celowo nie umieszczę go na zdjęciach. 

Na koniec autorka przygotowała coś dla starszych czytelników - zestawienie zawodów dla miłośników zwierząt oraz inspirujące osoby. Ciekawy sposób zachęcający do pomyślenia o przyszłości i możliwościach jej związania z pomocą zwierzętom.

Jedyne, co mnie do końca nie przekonało to oczy zwierząt pokazanych na obrazkach - jakby każdy z tych zwierzaków był szalony lub wściekły.Ale dziecku w lekturze zupełnie to nie przeszkadza ;)
Klara kocha zwierzęta i chciałaby wszystko o nich wiedzieć. W przyszłości zamierza zostać biologiem albo weterynarzem, albo zootechnikiem, albo leśniczym, albo zoopsychologiem, albo opiekunką do zwierząt… Ciężko się zdecydować. Na razie każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który cierpliwie odpowiada na pytania za pomocą zabawnych rysunków. Dlaczego psy zostawiają mokre ślady łap? Po co świnie taplają się w błocie? Dlaczego szczur może skoczyć z dużej wysokości i nic mu nie jest? Dlaczego króliki ciągle poruszają nosem? Dlaczego papugi są takie hałaśliwe? Czy żaba słyszy, chociaż nie ma uszu? Dlaczego konie tak krótko śpią? Po co niedźwiedzie stają na dwóch łapach? Dlaczego kaczki mają takie dziwne dzioby? Dzięki czemu wiewiórka tak dobrze i zwinnie skacze? Dlaczego sarny kręcą uszami? 

Duży format, szczegółowe ilustracje, edukacja połączona z zabawą i humorem to tylko niektóre zalety tej niezwykłej książki o zwierzętach domowych, wiejskich, parkowych i leśnych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz