niedziela, 5 maja 2019

Marta Guzowska - Zagadka królowej myszy

Trzeci tom serii detektywistycznej o młodych śledczych z Tajemniczej 5!

 Anka, Piotrek i Jaga (oczywiście razem ze szczurem Sherlockiem) trafiają do domu Olgi Boznańskiej w Krakowie. Z początku nic nie zapowiada zagadki kryminalnej, wkrótce się jednak okazuje, że słynny obraz malarki – „Dziewczynka z chryzantemami” – został skradziony i zastąpiony przez złodzieja kopią. Anka i Piotrek szybko ustalają, że podejrzanych jest tylko czworo: to dyrektor muzeum, woźna, sekretarz i studentka Akademii Sztuk Pięknych. Czy detektywi z Tajemniczej 5 rozwiążą tę sprawę jeszcze przed przybyciem policji?


„Detektywi z Tajemniczej 5” zostali wymyśleni na wyraźne życzenie dzieci Marty Guzowskiej – dotąd autorki powieści kryminalnych dla dorosłych.  Seria książek o śledztwach Anki i Piotrka łączy przygodową fabułę, elementy wiedzy o historii sztuki oraz interaktywną formę, gdyż każdy tom wymaga od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek.

Marta Guzowska to autorka, którą do tej pory znałam raczej z kryminałów dla dorosłych, tymczasem okazało się, że doskonale poradziła sobie z historią z tajemnicą w tle dla dużo młodszych czytelników. Nie wiedziałam tak naprawdę, czego mogę się spodziewać, bo nie były mi znane wcześniej przygody młodych śledczych z Tajemniczej 5. Musze przyznać, ze zarówno pomysł, jak i wykonanie okazało się wyjątkowo interesujące i idealnie dopasowane pod młodszych czytelników, nie tylko tych, których idolem jest Sherlock, ale również tych, którzy sami chętnie będą szukać rozwiązania spraw tajemniczych i nietypowych.
Tym razem rodzeństwo Piotr i Jaga, wraz z towarzyszącym im szczurkiem Sherlockiem trafiają do muzeum, w którym okazuje się podczas ich wizyty, ze sławny obraz "Dziewczynka z chryzantemami" autorstwa nieco ekscentrycznej, jak na czasy, w których przyszło jej żyć, Olgi Boznańskiej, został zastąpiony falsyfikatem.
Nasi poszukiwacze prawdy postanawiają wyręczyć policję w poszukiwaniu winnego i rozwiązać zagadkę tajemniczej zamiany. Wśród podejrzanych jest dyrektor muzeum pan Henryk, sekretarz, pani Jadwiga woźna oraz najbardziej podejrzana od pierwszego momentu Magda - studentka ASP, która okazała się być autorką falsyfikatu....
Nasi bohaterowie poszukując rozwiązania zadają pytania, zapisując je na kartce szukając na nie odpowiedzi przybliżają się do rozwiązania, które uda im się odkryć dużo szybciej niż policji. Trochę wbrew swojej mamie demaskują prawdziwego sprawcę.
Jako bonus Marta Guzowska przygotowała również zagadkę dla czytelników, która wcale nie jest tak łatwa... czy młodym Sherlockom uda im się ją rozwikłać?

Ciekawa historia, idealnie dopasowana pod młodego czytelnika, z niebanalnymi ilustracjami autorstwa Agaty Raczyńskiej do świetna propozycja dla młodych detektywów. Polecamy!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz