czwartek, 9 maja 2019

Marta Galewska-Kustra - Co robi Pucio? i Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem

Pucio wprowadza dzieci w świat mowy!Na kartach tej małej książeczki znajdziecie swojego ulubionego bohatera wykonującego czynności, które cieszą każdego malucha, a wszystko to w połączeniu z dźwiękami ważnymi dla początków rozwoju mowy: samogłoskami, prostymi sylabami i onomatopejami. 


Pucio zaprasza do wspólnej zabawy! Oglądajcie ilustracje i dotykajcie ich, odczytując zapisane na nich dźwięki. Powtarzajcie razem z dzieckiem gesty wykonywane przez Pucia (możecie pomóc maluchowi, kierując jego ręką). Wyraźnie intonujcie i zabarwiajcie emocjonalnie swoje wypowiedzi, bo to zwraca uwagę dziecka i zachęca je do naśladowania.


Więcej wyrażeń dźwiękonaśladowczych, które są ważnym elementem rozwoju mowy, znajdziecie w książce „Pucio uczy się mówić”.Na kartach tej małej książeczki znajdziecie ulubionego bohatera dzieci w codziennych sytuacjach. Każda z nich to okazja do zapoznania się z najbardziej podstawowymi rzeczownikami i czasownikami. Korzystajcie z książki tak, jak pozwalają na to rozwój i potrzeby waszego malucha. Możecie posadzić sobie dziecko na kolanach, położyć na brzuszku i postawić książkę przed nim czy w końcu oglądać ją, leżąc razem na plecach na podłodze. Ważne, byście wskazywali palcem obiekty, powtarzali zastosowane słowa (także w życiu codziennym), wyraźnie intonowali i zabarwiali emocjonalnie swoje wypowiedzi.

Więcej wyrazów z podstawowego słownika dziecka znajdziecie w książce „Pucio mówi pierwsze słowa”.


Długo dane nam było czekać na małe książeczki z przygodami najlepszego przyjaciela najmłodszych czytelników - sympatycznego Pucia. Najnowsze propozycje z jego przygodami chłopca są zdecydowanie bardziej "poręczne" i są doskonałym pomysłem na zabranie ich na wycieczkę czy do auta. Super pomysł, bo te duże stwarzały trochę problemów logistycznych, a jak wiadomo Pucio najlepszym przyjacielem jest i jeździ z nami wszędzie, zaliczając większość wycieczek.

Pierwsza z książek - "Zabawy gestem i dźwiękiem" to doskonała propozycja aktywizująca dla maluchów - z jednej strony mamy tutaj ćwiczenie wyrazów dźwiękonaśladowczych i krótkich sylab, z drugiej na każdej ze stron autorka przewidziała proste zadanie, które maluch wykonuje z Puciem lub dla Pucia..
Powtarzanie krótkich sylab  wyrazów wprowadza dzieci w naukę mówienia, powodując, że w zupełnie niewymuszony sposób, wraz  z przyjacielem poznajemy coraz to więcej nowych wyrazów.
U nas - przy uczącym się czytać pięciolatku książeczka ta ma zastosowanie dodatkowe - starszy syn, ucząc się liter "czyta" młodszemu :)

Druga z książek - "Co robi Pucio" to niejako krok dalej. Tym razem sympatyczny bohater uczy maluchów nowych słów. Mamy tutaj na jednej stronie wprowadzony przedmiot, na drugiej Pucio pokazuje nam, do czego ów przedmiot służy. I tak Pucio prezentuje czynności, do których potrzebujemy krzesła, łyżki, kubka, bluzeczki, szczotki, zabawek, psa, kredek, kota, nocnika, wanny, książki, rodziców i łóżeczka. Czyli wszystkiego tego, z czym maluchy spotykając się regularnie na codzień.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz