niedziela, 5 listopada 2017

Selma Lagerlöf - Cudowna podróż
Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Nils. Najbardziej lubił spać, jeść i psocić, nie chciał się uczyć, a na dodatek dokuczał ludziom i zwierzętom. Pewnego dnia na brzegu starej skrzyni swojej mamy ujrzał krasnoludka i postanowił spłatać mu figla. Za karę został zmieniony w malutkiego człowieczka, a potem wyruszył z dzikimi gęśmi w podróż do Laponii. Po drodze poznał swój kraj i przeżył wiele przygód, ale czy udało mu się bezpiecznie wrócić do domu? Mądra i wzruszająca książka zaliczana do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży.

Magiczna opowieść, która przenosi dzieci w zupełnie inny świat. Mały niegrzeczny chłopiec pewnego dnia staje się małym człowieczkiem, zupełnie zależnym od innych - tych, którym wcześniej dokuczał i sprawiał przykrość. Tym razem nowa perspektywa stawia przed nim całkiem nowe wyzwania, z którymi musi sobie poradzić. Decyduje się na szaloną podróż, podczas której na skrzydłach gęsi ma szansę zobaczyć cały kraj oraz przeżyć niesamowite przygody. Ta wyprawa zupełnie go zmienia, uczy patrzeć na świat z  zupełnie innej perspektywy, początkowo zmuszany do swoistej uległości, z czasem uczy się pomagać innym, ratując ich z opresji. A stając się poniekąd członkiem stada uczy się życia we wspólnocie, odpowiedzialności za innych oraz zależności pomiędzy jej członkami.

Muszę przyznać, że moc terapeutyczna tej bajki jest ogromna - pokazuje dzieciom, co jest konsekwencją złych zachowań, pokazuje właściwe wzorce oraz uczy jak pomagać innym. W końcu opowiada na przykładzie głównego bohatera o pięknej przyjaźni, jej sile i mocy. 
Do tego zabiera młodych czytelników w podróż po niezwykłych krainach, gdzie nasi bohaterowie przezywają różnorakie przygody oraz spotykają cale mnóstwo zwierząt zamieszkujących daną krainę. Bardzo sprytnie udało się autorce wpleść całą masę informacji o zwierzętach, ich wzajemnych zelżnościach do historii o małym chłopczyku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz