piątek, 24 listopada 2017

Katherine Rundell - Dachołazy

Sophie jest sierotą, jako niemowlę została znaleziona w kanale La Manche po katastrofie statku Queen Mary w futerale na wiolonczelę. Jej opiekunem staje się Charles, ekscentryczny naukowiec o nowatorskich metodach wychowawczych. Nie wszystkim się one podobają - dlatego prześladuje ich opieka społeczna, chcąca oddać Sophie do sierocińca. Dziewczynka twierdzi, że pamięta swoją mamę, która grała w orkiestrze na statku. Sophie i Charles wyruszają do Paryża, chcąc ją odnaleźć. Jedyną wskazówką jest plakietka z futerału wiolonczeli z nazwą zakładu, który stworzył instrument. Czy przeczucie Sophie jej nie myli? Kim są tytułowe dachołazy i czy pomogą jej w poszukiwaniach?Sophie to sierota, znaleziona kiedyś przez ekscentrycznego naukowca zawsze podświadomie miała nadzieję na odnalezienie tajemniczej matki oraz rozwiązanie zagadki jej pojawienia się w futerale na wiolonczelę.

Charles, zwariowany naukowiec wychowuje sierotę w sposób równie ekscentryczny jak ona sam, pokazując jej świat inaczej niż przez pryzmat lektur i książek szkolnych. Uzdolniona dziewczynka uczy się szybko jednak jak się okazuje jej wychowanie oraz opieka Charlesa nie znajdują aprobaty urzędników społecznych, którzy zapowiadają, że odbiorą naukowcowi dziewczynkę. Przerażeni wizją rozstania opiekun i podopieczna decydują się na wyjazd do Paryża w poszukiwaniu matki dziewczynki.

Tam jednak okazuje się, że zadanie jest niezwykle trudne, bowiem nie wszyscy chcą im pomóc. Jednak pewnego dnia dziewczynka na dachu domu, w którym mieszkali spotyka tajemniczego chłopca, który to następne zaznajamia ją z grupą dachołazów gotowych pomóc dziewczynce w poszukiwaniach. czy Sophie uda się odnaleźć matkę i kim jest owa tajemnicza grupa? O tym już musicie przekonać się sami.

Książka ta to ciepła opowieść o miłości i przywiązaniu dwójki bohaterów, o uczuciu, które pokona wiele, żeby spełnić marzenie dziewczynki. Bowiem "nigdy nie przekreślaj możliwego".


To również opowieść o przygodach młodych ludzi, którzy ze swoich niedostatków postanowili uczynić atut, spędzając czas w alternatywny, ale niegroźny sposób. Autorka daje w ten sposób przykład młodym czytelnikom, jak radzić sobie, kiedy życie nas nie rozpieszcza i że zawsze znajdzie się ktoś gotowy nam pomóc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz