wtorek, 1 grudnia 2020

Jola Richter-Magnuszewska - Dzika książka o dzikach

 Dlaczego dzik jest leśnym ekologiem? I czy po kąpieli błotnej rzeczywiście wyciera grzbiet ręcznikiem?


Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w książce Joli Richter-Magnuszewskiej, która mieszka na skraju lasu i każdego dnia odkrywa jego tajemnice.

W swojej niezwykłej wycinankowej opowieści autorka ukazuje miejsce dzika w wierzeniach naszych przodków, jego miłość do najbliższych krewnych (czy wiedzieliście, że lochy śpiewają warchlakom kołysanki?), zaskakująco podobne do ludzkich zwyczaje (na przykład ścielenie łóżka), a także skomplikowany język. Na tym jednak nie koniec, ponieważ dzikowi towarzyszą tu jego kuzyni, jak choćby uwielbiany przez dzieci guziec czy świnia – być może najmądrzejsze i najbardziej uczuciowe spośród znanych nam zwierząt.

„Dzika książka o dzikach” to pozycja obowiązkowa w biblioteczce małego (i nieco większego) przyrodnika. Uczy empatii i szacunku dla wszystkich istot oraz uświadamia, jak fascynujące i zagadkowe są stworzenia, które żyją tuż obok człowieka. Część dochodu ze sprzedaży książki wydawnictwo przeznaczyło na działalność Chrumkowa – pierwszego w Polsce schroniska dla świń.


Pamiętacie piosenkę z Akademii Pana Kleksa "Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły, kto spotyka w lesie dzieka, ten an drzewo szybko zmyka.."... piosenka ta bowim opowiada o wszytskich naszych obawach i sterotypach dotyczących dzików. Jednak autorka jednej z najnowych propozycji wydwnictwa Nasza Księgarnia postanowiła sobie za cel odczarowanie tych zwierząt i przybliżenie młodszym czytelnikom tego zmierzęcego bohatera. 

To co najmniej mi się podoba w tej książce to jej szata graficzna, zwierzęta- wycinanki do mnie nie przemawiają, są dość smutne i chyba taka ich wizja nie do końca moim zdaniem sprzyja odczarowywaniu naszych bohaterów.

No wszystko jednak rekompensuje doskonała treść, która zachwyci nie tylko młodszego czytalnika. Nie ma tutaj aspektu, dotyczącego życia dzików który nie został poruszony. Autorka w sposób ciekawy i dość momentami zaskakujący predstawia nam pochodzenie tgo swierzęcia jego budowę, sposób życia. Opowiada dużo o watasze, zwyczajach dzików oraz miejscu i ważności poszególnych osobników i grup w stadzie. Na stronach książki mamy również przedstawioni język dzików, ich zróżicowanie geograficzne, opisane gatunki oraz ulubione domy naszych bohaterów. Żeby nie było całkiem książkowo autorka obala mity dotyczące dzików, wprowadza całą masę historyjek i opowieści o dzikach z różnych stron świata oraz proponuje aktywizujące zgaduj- dzikule.

Gorąco polecamy wszystkim fanom zwierząt!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz