niedziela, 6 grudnia 2020

Małgosia Piątkowska - Rok w górach

Zabieramy was dzisiaj na wycieczkę w góry. Poznamy bardziej i mniej znane górskie zwierzęta i podpatrzymy, co robią o różnych porach doby i roku. Spotkamy górala, owce oraz leśnego duszka, czasami płatającego figle. Włóżcie wygodne buty, spakujcie do plecaka bidon z wodą i kanapkę i chodźcie podziwiać świat górskiej przyrody!

Na pogórzu wartko płynie potok, pluskają się w nim pstrągi, a nad łąką fruwają kolorowe ważki. Można się natknąć na sarny, czasami drogę przebiegnie lis albo zając. Zimą w zagrodzie mieszkają owieczki, które zeszły z hal. Na reglach stok jest już mocno nachylony, można się porządnie zmęczyć na spacerze. Ale widoki wynagrodzą wszelki trud! Rozrabiają tu borsuki i kuny, fruwają puchacze, jarząbki, sikorki i nietoperze. Z kolei najwyższe piętro gór, hale i turnie, zamieszkują świstaki, kozice, koziorożce oraz ogromne orły. Oprócz tego jest tu pełno małych gryzoni, chrząszczy i innych ciekawych żyjątek.

„Rok w górach” zawiera dwanaście rozkładówek pokazujących zmiany zachodzące w ciągu roku na różnych piętrach górskich – pogórzu, reglach, turniach i halach. Dzięki temu młody czytelnik pozna bogactwo flory i fauny gór. Dwie dodatkowe rozkładówki zawierają prezentację bohaterów oraz interaktywną zabawę. „Rok w górach” zapewnia rozrywkę na wiele godzin. Pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych i umiejętność opowiadania.


To kolejne spotkanie z serią "Rok w.." tym razem w podróż po górach zabiera nas Małgosia Piątkowska. Poprzez dwanaście miesięcy poznajemy z miesca z widokiem na górki szczyt zmiany zachodzące w przyrodzie oraz w życiu mieszkańców górskiej polani i rzeczki. 

Taka forma obrazkowa skłania dzieci po pierwsze do poznawania konkretnego regionu, czy miejsca, jego mieszkańców oraz pokazuje następstwo pór roku oraz mieniajace się wraz z nimi życie. Co ważne również młodzi obserwatorzy mogą w dość przyjemny sposób przekonać się, jak działa w przyrodzie przyczyna i skutek.

Na wstępie autorka przedstawia czytelnikom wszystkich bohaterów wraz z jednym dość nietypowym - Leśnym duszkiem, który to nie może się w ciagu tych dwunastu miesięcy czy woli bardziej psocić, czy pomagać. 

Sama oprawa graficzna zachwyci przede wszystkim młodsze dzieci, jest bowiem wyważona i umiarkowana jezeli chodzi o dobór kolorów. 

Oczywiście na samym końcu mamy jeden z naszych ulubionych bonusów - wyszukiwanie róznic pomiędzy dwoma obrazkami. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz