sobota, 4 sierpnia 2018

Jorn Lier Horst - Nocny człowiek


Kiedy opada gęsta, poranna mgła oczom mieszkańców Larviku ukazuje się makabryczny widok – głowa młodej kobiety wbita na pal i pozostawiona na środku rynku. Komisarz William Wisting musi zmierzyć się z najbardziej brutalną zbrodnią w swojej karierze. Czy to sprawi, że uwierzy w istnienie czystego zła? 

Vera Kvålsvik szybkim krokiem zmierza do pracy gdy nagle jej oczom ukazuje się przerażający widok. Krzyk budzi zaspane norweskie miasteczko. Ktoś z wyjątkowym okrucieństwem zamordował młodą kobietę, a jej głowę nabił na pal i umieścił na środku rynku. Kto mógł popełnić taką zbrodnię, co zrobiła ofiara, że zasłużyła na taką śmierć? Opinia publiczna jest w szoku i oczekuje szybkiego rozwiązania sprawy, tymczasem śledztwo staje w martwym punkcie. Pojawia się coraz więcej pytań, lecz brakuje odpowiedzi. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej kiedy policja wyławia z rzeki kolejne zwłoki…
Kolejny tom przygód Wilima Wistinga koncentruje się wokół poszukiwań sprawcy masakrycznego zabójstwa młodej dziewczyny środkowoazjatyckiego pochodzenia. Nie wiadomo kim jest zamordowana dziewczyna ani gdzie znajduje się reszta jej ciała... Czas ucieka, policyjne śledztwo stoi w miejscu, brak bowiem jakichkolwiek poszlak mogących pomóc rozwikłać zagadkę. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że nikt nie zgłosił zaginięcia martwej dziewczyny. 

Tym razem komisarz Witling ma naprawdę trudną sprawę do rozwikłania. 

Sprawa, która wraz z kolejnymi odkryciami - zarówno tajemnic, kolejnych ciał, jak i w końcu tożsamości ofiar - okazuje się być dużo bardziej skomplikowana i w dodatku o charakterze międzynarodowym swoim zasięgiem prowadząc aż do Afganistanu. Tam też nasz komisarz uda się w poszukiwaniu odpowiedzi na coraz to nowe pytania. Towarzyszyć mu będzie Suzanne - piękna kobieta, z którą przeżyje najniebezpieczniejsze chwile w swoim życiu. Czy zagrożenie i lęk zbliży ich do siebie i komisarzowi uda się po raz pierwszy po śmierci żony zainteresować inną kobietą?

Ten tom to również opowieść o całkiem nowym etapie kariery dziennikarskiej córki Wistinga - Line. Młodej dziennikarki, której dziennikarskie śledztwo okaże się dużo skuteczniejsze, niż działania policji. Pomagać jej będzie dawna miłość, znajomy o szemranej przeszłości, powiązanej z narkotykami - Tommy.Lubię wracać do przygód i kryminalnych zagadek prowadzonych przez komisarza Wistlinga, to zawsze taka gwarancja dobrego kryminału, który może nie gwarantuje zawrotnego tempa akcji, ale jednak każdorazowo oferuje rozwikłanie tajemnicy często zaskakującej, trudnej i wielowątkowej. Tym razem mamy do czynienia z narkobiznesem nieprzekraczającym granice od Afganistanu do Europy Zachodniej. Wydaje się, że autor nie skupia się tylko na potencjalnych lokalnych wątkach, wprowadzając do swoich powieści całkiem realne problemy, które mimo lokalnego charakteru zataczają kręgi sięgające daleko poza norweskie miasteczko. O ile lot komisarza do Kabulu uważam za przesadę, tak sam pomysł międzynarodowej tajemnicy, problemu, który dotyka społeczeństwa w każdym kraju jest niezwykle ważny, o ile nie kluczowy. Horst zwracając uwagę na narkoprocedery, pokazuje, jak naglący to problem, a wiążąc to z kwestią imigrantów do Europy Zachodniej podejmuje kwestię kluczową dla wszystkich. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz