poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Aldona Bognar - Stroicielka dusz
W powieści mamy do czynienia z bohaterem zbiorowym – jest nim pozornie niedobrana grupa kobiet. Panie spotykają się w kawiarni, a u źródeł ich działań leżą wizyty u domorosłej wróżki. Każdej z bohaterek kabalarka mówi co innego, lecz wszystkie zmuszone zostają do takiej
modyfikacji własnej egzystencji, aby osiągnąć indywidualny sukces. Losy znajomych, a potem przyjaciółek splatają się po to, aby życie nabrało sensu. W grupie siła?

Ciepła, emocjonalna i sprawnie napisana opowieść o kobietach i dla kobiet.


Ta książka to jedno z większych zaskoczeń czytelniczych ostatnich miesięcy. Powiem szczerze - początek mnie rozczarował, wydawało mi się, że książka mnie znudzi, bo bohaterki nie do końca przypadły mi do gustu, tymczasem okazało się, że jednak autorka miała na tą książkę swój ciekawy i wciągający czytelniczki pomysł, a po trosze każda z nas ma szansę w jednej z bohaterek odnaleźć cząstkę siebie - czy to w problemie, zachowaniu, lęku, który odczuwa, decyzji, której się boi i którą odkłada.

Jakie to bohaterki? 

Daga - to matka w średnim wieku, pracownica korporacji, która ją uwiera zarówno narzuconymi strojami, obowiązkami jak i wszechobecnym angielskim. Z mężem ciężko jej się dogadać, żyją poniekąd obok siebie, on ucieka w świat komputerów, ona dla wyciszenia emocji robi biżuterię, której nie może założyć do pracy...

Julita - to młoda kobieta boleśnie doświadczona przez życie, sierota mieszkająca z babcią, która bardziej kocha jej młodszą siostrę niż ją. Julita trenuje taniec towarzyski, ciągle nie mogąc znaleźć odpowiedniego partnera, nie tylko do tańca. Rozczarowana wczesna dorosłością nie umie sobie z nią poradzić, bo gdzieś tam w środku jest nastolatką, która jednak bardzo chciałaby zdać maturę.

Eliza to nauczycielka, której matka najbardziej chciałaby ją wydać za mąż. Jednak Eliza torpeduje zapędy jedynego zainteresowanego nią mężczyzny, ciągle szukając ideału...

Łucja to młoda wdowa, z dwoma córkami, której mąż zmarł na glejaka. Kobieta zupełnie nie potrafi poukładać sobie życia po tym, co ją spotkało, bardziej dorośle i odpowiedzialnie zachowuje się jej pięcioletnia córka. Do tego matka Łucji obwinia ją za tragedię, która ich dotknęła.

Wszystkie kobiety z małego miasta poznają się na lokalnym forum internetowym, okazuje się bowiem, ze każda z nich trafia do stroicielki dusz - tajemniczej kobiety, która ukazuje każdej z nich swoje inne oblicze dając podczas swoistego seansu wskazówki, jak naprawić w swoim życiu to, co naprawy wymaga. Okazuje się jednak, ze prawda przekazywana przez wróżkę jest wyjątkowo bolesna i budzi w naszych bohaterkach sprzeciw. Do tego ich spotkanie w realu okazuje sie być sporym nieporozumieniem... Czy kobietom uda się znaleźć właściwą drogę? Czy się polubią? I jak skończy tajemnicza wróżka...? Książka zaskoczy was wielokrotnie, pokazując, ze nawet bolesna prawda ma siłę twórczą i nawet mała zmiana przynosi wielki przełom. Polecam gorąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz