sobota, 4 sierpnia 2018

MK Reed Joe Flood - Dinozaury Skamieliny i pióra

To nie jest książka o dinozaurach. To nie jest książka. To jest Komiks o Paleontologii.

Książek o dinozaurach jest mnóstwo, lepszych - gorszych, nowszych - starszych, o diplodokach, czasem o brontozaurach.... Nigdy jednak nie trafiła mi się książka o paleontologii.
W serii wydawnictwa Nasza Księgarnia pt. Naukomiks pojawiła się pozycja mówiąca o tym, jakie były historyczne początki nauki o wielkich gadach (i nie tylko). O tym jak trudno było obronić hipotezę, gdy nikt nie chciał słuchać. Jak trudno było obronić swój dorobek naukowy przed konkurentami z branży. A także o tym, co na podstawie znalezionych skamielin udało się wywnioskować o świecie miliony lat temu.

Wydanie jest piękne i rzeczowe. Możemy poznać zarówno kluczowe postacie zajmujące się badaniem dinozaurów, jak również z same dinozaury. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek, nie tylko dla młodego czytelnika, chociażby nowością dla nas była informacja - o czym mówi kształt kości miednicy i dlaczego naukowcy mogli wywnioskować na jej przykładzie jak wyglądał cały gad.

Podczas lektury poznajemy stare przekonania i najnowsze odkrycia. Mnie najbardziej ucieszyła errata o brontozaurze (w postaci osobnej strony obwieszczającej najnowsze odkrycia na 'kilka tygodni przed publikacją amerykańskiego wydania'). To mój ulubiony dinozaur.

Forma książki jest innowacyjna - zawiera bowiem zarówno komiks, element książki obrazkowej, jak i strony stricte informacyjne, czy nawet naukowe w wersji przeznaczonej dla młodego czytelnika. 


Dokop się do faktów na temat dinozaurów!

• Ameryka Północna, 68 000 000 lat temu: tyranozaur poluje na ofiarę.

• Anglia, 200 lat temu: Mary Anning odkrywa dziwny skamieniały szkielet.

• Obecnie: Nasze poglądy na temat dinozaurów zmieniają się... i to szybko!

Książka przedstawia te starożytne stwory w ich środowisku naturalnym i podąża za paleontologami, którzy próbują rozwiązać największą zagadkę: co się stało z dinozaurami?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz