niedziela, 18 października 2020

Anna Sakowicz - Czas grzechu Jaśminowa saga Gdańsk 1916-1939

 Jaśminowa Saga to epicka opowieść o kilku pokoleniach rodziny Jaśmińskich, rozgrywająca się na tle epokowych wydarzeń, w jednym miejscu, choć w trzech różnych rzeczywistościach: w Danzig,w Wolnym Mieście Gdańsku i w Gdańsku.


Jest 1916 rok. Paweł, syn introligatora Antoniego i jego żony Elżbiety, ginie w wypadku pod kołami powozu. Katarzyna, Stasia, Julia i Piotr, rodzeństwo Pawła, sami muszą poradzić sobie z żałobą, bo rodzice coraz bardziej się od nich oddalają ojciec poświęca się pracy, a matka zatraca się w smutku. Antoni Jaśmiński pragnie dobrze wydać za mąż dorastające córki. Dla najstarszej znajduje syna niemieckiego antykwariusza. Czy nowoczesna i marząca o pracy w Gazecie Gdańskiej Katarzyna podda się woli ojca? I jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić? Co pocznie potulna Stasia, kiedy Antoni wskaże kandydata do jej ręki? Julia, której los poskąpił urody, boi się, że nigdy nie znajdzie męża. Piotr marzy o seminarium.

Burzliwe losy Jaśmińskich rozgrywają się w mieście o skomplikowanej historii, w którym początek ma druga wojna światowa i w którym nie zawsze dobrze jest być Polakiem; w czasach, gdy kobiety walczą o prawa wyborcze i kiedy Europą próbuje zawładnąć ideologia faszystowska. Dzieje Jaśmińskich to porywająca opowieść o marzeniach, rodzinnych tajemnicach, o miłości i śmierci, a także o niezwykłym mieście.


Dawno temu na studiach pisałam pracę o Wolnym Mieście Gdańsku , dziś za sprawą Anny Sakowicz przeniosłam się właśnie do tego miejsca, które kiedyś opisywałam. Podróż tym razem była o wiele przyjemniejsza, albowiem pełna barwnych postaci, niezwykłych historii oraz mnóstwa detali co w połączeniu sprawiło, że od powieści ciężko było się oderwać. 

To barwna opowieść o polskiej rodzinie, której nestor wychowany w duchu tradycyjnym za cel nadrzędny stawia sobie dobre wydanie za mąż swoich trzech córek, Niepokornej Katarzynie marzącej o emancypacji, prawach kobiet i pracy w gazecie znajduje kandydata, który od samego początku nie przypadka dziewczynie do gustu, a który to kandydat zmusza ją ostatecznie do ucieczki do Warszawy, gdzie kobiecie przyjedzie zmierzyć się z trudną dla niej rzeczywistością.

Druga z córek Stasia - całkowicie poddana ojcu wbrew własny uczuciom zgadza się zostać żoną zniemczonego rzeźnika. Małżeństwo, które miało być spełnieniem marzeń dziewczyny staje się koszmarem, a z upływem czasu udręczona kobieta staje się swoim cieniem... w dodatku skrycie zakochanym w tajemniczym Żydzie, bogatym kliencie ojca.

Trzecia z córek Julia, pozbawiona urody postanawia czerpać z życia garściami, kradnąc każdą jego chwilę... efektem czego zachodzi w ciąże, nieakceptowane do końca jej małżeństwo z pomocnikiem ojca niespodziewanie przynosi jej szczęście.

To, co jest ogromną zaletą tej powieści to barwne tło historyczno-obyczajowe Gdańska lat międzywojennych, historia rodziny Jasińskich to barwny element powieści, jednak, tło, na którym rozgrywa się akcje w wielu momentach staje się  głównym bohaterem. Widać, ze autorka poświęciła wiele czasu i uwagi na to, aby miasto Gdańsk odmalować czytelnikowi z wielką pieczołowitością przenosząc czytelnika w świat mu nieznany, a frapujący i ciekawy. Samo tło historyczne, stosunki polsko-niemieckie, budzenie się faszyzmu w Gdańsku  i wzajemna egzystencja trzech narodowości to doskonałe tło dla przygód naszych bohaterów, czyniąc tym samym powieść tak ciekawą, że ciężko się od niej oderwać. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz