wtorek, 20 października 2020

Katarzyna Kozłowska - Feluś i Gucio poznają emocje

 


Feluś jest przedszkolakiem i każdego dnia doświadcza różnych emocji. Wizyta u lekarza okaże się próbą odwagi. Przygotowanie śniadania dla rodziców będzie powodem do dumy. A kiedy kolega przebiegnie po świeżo zbudowanym zamku z piasku, Felusia ogarnie złość. Czy te doświadczenia wydają się Wam znajome?

Jak zawsze Felusiowi towarzyszy ukochany miś Gucio, który tłumaczy zawiły język emocji na bliskie i zrozumiałe każdemu maluchowi doświadczenia zmysłów – dla Gucia radość ma słodki smak, spokój przypomina dźwięki harfy, a tęsknota jest jak deszczowy dzień.

Podczas lektury książki mały czytelnik znajdzie się w wielu dobrze znanych sobie sytuacjach. Razem z Felusiem i Guciem nauczy się rozpoznawać, nazywać i akceptować swoje emocje. Będzie też wiedział, skąd się biorą, w jaki sposób można je wyrażać i jak sobie z nimi radzić.


Feluś i Gucio to od jakiegoś czasu ulubieni bohaterowie mojego m lodszego syna, wprawdze ten drugi ma pseudonim Bucio ;) to jednak wiadomo, o co chodzi.

Tym razem autorka zabiera maluchów wraz z ich dobrymi przyjaciółmi w świat emocji. Każde odczucie i doznanie ukazane jest na dwóch stronach - za pomocą obrazków i krótkiego opisu, kiedy możemy daną emocję odczuwać i w jaki sposób. Tekst jest dopasowany idealnie do możliwości poznawczych dziecka, a sytuacje doskonale znane z życia młodego czytelnika, pozwalające idealnie dopasować je do codzienności przedszkolaka. Emocje poznaje również jego kompan Gucio, który każdorazowo na sam koniec krótkiej przygodny z nowym uczuciem pokazuje młodszym czytelnikom, jak on ją odczuwa, a Feluś zadeje przyjacielowi pytania, które mają skłonić przedszkolaków do odpowiedzi na nie, aby rodzic tym samym mógł sprawdzić, czy dziecko zrozumiało to, co mu przeczytaliśmy.

Oczywiście dla samych rodziców autorka przygotowała niezwykle pomocne wprowadzenie, będące z jednej strony wskazówką i radą, jak towarzyszyć maluchom w lekyurze książki, ale przede wszystkim zawiera cenne rady, jak pomóc im w przyjany sposób przeżywać te emocje. 

Jako fani Felusia i Gucia polecamy gorąco - dzieciom i rodzicom :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz