środa, 4 kwietnia 2018

Eliza Piotrowska - Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych

Jako, że mamy czas wielkanocny każda książka przybliżająca tematy związane z jakiem jest w cenie. Nasz dociekliwy przedszkolak zadaje bowiem całe mnóstwo pytań, na które rodzice nie zawsze znają odpowiedź. A że aura zmienna za oknem dodatkowa dawka rozrywki, którą możemy wykorzystać w domu jest wyjątkowo cenna. Z pomocą w tym roku przyszła nam propozycja wydawnictwa Nasza Księgarnia pt."Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych". Podobnie, jak w przypadku "Grzybów" (recenzja tutaj) autorką ilustracji jest Asia Gwis. Są one w moim odczuciu dość specyficzne i nie każdemu przypadną do gustu. Ale to chyba jedyny minus tej książki. 

Według starożytnych Rzymian wszystko zaczyna się ab ovo, czyli „od jajka”: z wielkiego jaja powstała Ziemia, a ze skorupy Niebo. Życie na Ziemi też powstaje z jajek, tyle że mniejszych. Jaja rozpoczynały wszystkie rzymskie uczty, dziś królują na wielkanocnych stołach… Warto więc przyjrzeć się im bliżej: porównać jaja ptaków, gadów (także tych prehistorycznych), płazów, ryb, owadów i nawet ssaków. Sprawdzić zastosowanie jaj w kuchni, nauce, architekturze i wzornictwie, obejrzeć inspirowane nimi dzieła sztuki. A także poznać ludzi, którzy wolą trzymać się od nich z daleka…
Ta książka to prawdziwy literacki kogel-mogel, w którym w doskonałych proporcjach zmieszane są zjawiskowe ilustracje oraz tekst pełen fascynujących ciekawostek.



Muszę przyznać, że każda ze stron tej książki to przygoda, oferująca czytelnikom całe mnóstwo ciekawostek dotyczących tytułowego jaja i spraw z nim związanych. 




Zaczynamy oczywiście od początku czyli od kury i produkcji jaj, poprzez różnego rodzaju ciekawostki, jaja nietypowe, budowa jaja oraz jego zalety odżywcze. To, co ciekawe autorki proponują również sposoby na jajo - czyli jak je przyrządzić oraz zabawy z jajem, czyli, jak możemy je wykorzystać w sposób niestandardowy. W swojej podróży z jajem zabierają nas również do innych krajów, by pokazać maluchom jak nasz bohater tam jest serwowany i jakie potrawy z jego wykorzystaniem są popularne w innych krajach. Oczywiście, jak to przy Wielkanocy mamy tutaj również kilka sposobów na pisankę. Dla tych, którzy lubią podróże autorki pokazują również budowle w kształcie jaj oraz jaja na cokole - czyli pomniki na cześć jaj. Jak sami widzicie każdy zainteresowany znajdzie tutaj cos dla siebie, bo autorki wyczerpująco zabrały się za temat jaja. Poszukiwacze historii, podróżnicy, fani języków obcych i artyści... każdy znajdzie tu dla siebie przynajmniej jeden rozdział. Jestem pod ogromnym wrażeniem obszerności tematu i pracy, jaką autorki włożyły, byśmy mieli przed sobą taki efekt finalny. Jednocześnie jestem ciekawa, jaki temat wybiorą do trzeciej książki...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz