wtorek, 11 września 2018

Gabriela Gargaś - Minione chwile

Anna pozostawia wszystko za sobą i wyjeżdża do Szkocji, by uleczyć złamane serce. Tam znajduje pracę w posiadłości Lady Abigail, mając nadzieję, że to koniec jej problemów. Jednak w murach starego dworu w West Lothian odżywa przeszłość, a przyczajone demony wychodzą z ukrycia.
Historia starszej pani wstrząsa młodą dziewczyną. Lady Abigail kochała kiedyś ze wzajemnością młodego, polskiego oficera, Waldemara Leśniewieckiego. Jednak wszystko sprzysięgło się przeciw tej miłości. W młodym oficerze zrodziły się bunt i niezgoda na niesprawiedliwość. Przegrany – zwycięzca opuścił Szkocję i wrócił do ojczyzny. Jednak jego losy potoczyły się zupełnie inaczej, niż by sobie tego życzył. Uciekając przed podejrzeniami o szpiegostwo powrócił do Szkocji, by na nowo złączyć swój los z Abigail. Jednak czy to ona była mu przeznaczona?

Dwie kobiety, jeden mężczyzna i wielka miłość we wszystkich jej odcieniach – od namiętności do śmiertelnej nienawiści i kary za zdradę. Burzliwe losy rodziny McGregorów ujrzą światło dzienne na tle chłodnych wrzosowisk, wysokich klifów i starych budowli, opowiadających swoje własne, przejmujące historie.To historia jakich tak naprawdę mało, bo to historia dla jednej z kobiet - bohaterek powieści bez happy endu... Młodsza - nieszczęśliwie zakochana pierwszą, niespełnioną miłością, ciągle licząca podświadomie na to, ze on do niej wróci ucieka do Szkocji, by tam odnaleźć równowagę i złapać dystans do tego, co ją spotkało. Niestety spotkanie z dawnym ukochanym udowadnia Annie, że nie wszystkie drzwi do przeszłości łatwo zamknąć.
Starsza - pracodawczyni Anny, która wiedziona sentymentem do Polaków zatrudnia kobietę do opieki, czy raczej wysłuchania jej historii. 
Lady Abigail opowiada Annie o swojej wielkiej miłości do polskiego żołnierza przebywającego w Szkocji podczas drugiej wojny światowej, którego poniekąd siłą, poniekąd wpływami ojca zatrzymała przy sobie, unieszczęśliwiając tym samym troje ludzi na całe życie. 
Czy historia Lady Abigail sprawi, że Anna zawalczy o swoje szczęście? Zacznie spełniać marzenia?
Może pomoże jej w tym zaprzyjaźniony współlokator, który życzy Annie jak najlepiej?
Ta powieść to również historia o emigracji - tej dawnej wojennej i powojennej oraz całkiem współczesnej. Obie ukazane są przez autorkę wraz ze swoimi blaskami i cieniami. Tymi drugimi zwłaszcza. Najciekawsze to zdecydowanie losy oficera Leśniewskiego - bohatera wojennego, który nie może wrócić do ludowej ojczyzny, a na wyspach go nie akceptują, pracować musi zaś w zawodzie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Brzmi znajomo? Schemat się powtarza?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz