środa, 26 września 2018

Justyna Bednarek - Dusia i Psinek-Świnek. Wszystko w porządku

Magdalena Felicja (dla przyjaciół Dusia) bardzo lubi czekoladę. Ale może ją pałaszować dopiero wtedy, kiedy zje brokuły. Zdaniem mamy wszystko trzeba robić we właściwym porządku. A przecież każdemu zdarza się pomylić kolejność. Na przykład zaspanemu tacie, który najpierw kładzie na bułce serek, a potem smaruje ją masłem! Albo Patrykowi, koledze z przedszkola, który najpierw wciąga spodnie, a potem majtki… Na szczęście w świecie Psinka-Świnka, pluszowego prosiaczka, różne rzeczy dzieją się na odwrót, tyłem na przód i na lewą stronę. Najpierw podaje się ciasto, potem
drugie danie, a na koniec zupę… Brak porządku też jest w porządku! „Dusia i Psinek-Świnek” to seria książek dla najmłodszych o rezolutnej dziewczynce, która poznaje świat wokół siebie razem z mamą, tatą, najlepszym przyjacielem z przedszkola Tomkiem, a przede wszystkim ze swoim ukochanym Psinkiem-Świnkiem. Musicie jednak wiedzieć, że Psinek-Świnek nie tylko dodaje Dusi otuchy w trudnych życiowych momentach. Pluszak ma także własne tajemnice…

Wszystko po kolei - to przesłanie, które maluchom stara się przekazać autorka w najnowszej książce o przygodach Dusi i jej plusowego przyjaciela Psinka-Świnka.
Na przykładzie całkiem prostych - jak chociażby kolejność nakładania produktów na kanapkę, jak i ciut trudniejszych - następstwo pór roku - zmian w naszym życiu Dusia i jej znajomi z przedszkola zaznajamia się z prawdą dotyczącą właściwej kolejności rzeczy i wydarzeń. 
Niestety jak się okazuje nie zawsze właściwa kolejność odpowiada maluchom. No, bo przecież wiadomo, że lepiej zjeść najpierw czekoladę niż brokuła, wyjść na dwór pobawić się śniegiem niz słuchać nudnej bajki w przedszkolu, prawda?
Tutaj z pomocą przychodzą nam czerwony czajnik Tomka i Psinek Świnek, którzy to przedstawiają bajkę o śpiącej królewnie  w zupełnie odwrotnej kolejności, która sprawia, że nie ma ona teraz żadnego sensu. Dwójka naszych bohaterów postanawia więc odczarować bajkę, przywracając jej właściwą kolejność...?
Prosta historia z przykładami z przedszkolnego życia pomaga najmłodszym oswoić się z tematem następstwa i kolejności, pokazując co się stanie, kiedy majtki będziemy zakładać na spodnie ;)
Całe szczęście jest tu miejsce na mały wyjątek - czekoladę przed kolacją!
Polecamy gorąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz