sobota, 2 czerwca 2018

Barbara Sęk - Nowakowie t.1 Kruchy fundament

Czasem wystarczyłoby wykreślić z kalendarza jeden dzień, jedną godzinę, jedno spotkanie, a życie potoczyłoby się zupełnie inaczej...
Wydawałoby się, że Małgorzata i Krzysztof tworzą parę idealną: ona – zadbana, energiczna i wyrozumiała domatorka, on – elegancki mecenas, czuły mąż i doskonały ojciec, zapewniający rodzinie dostatnie, wręcz luksusowe życie. I wszystko byłoby cudowne, gdyby nie ta druga. Kobieta, o której Krzysztof nie potrafi zapomnieć.
Kiedy podwójne życie Krzysztofa wychodzi na jaw, Małgorzata postanawia walczyć o swoją rodzinę i szczęście u boku męża. Ten natomiast – rozdarty między miłością do żony a kochanki – już wkrótce będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, które z tych dwóch uczuć jest silniejsze.
Do czego kobieta jest w stanie się posunąć, by zatrzymać przy sobie mężczyznę swojego życia? Na ile stać kochankę, której partner wciąż wraca myślami do innej?


Trzy dni z życia, zwykła codzienność, czy arena dramatu rodzinnego... Co może się wydarzyć w zaledwie 72 godziny?
Zdziwicie się, jak dużo....

Z założenia nie przepadam za powieściami o rozwodach - wydają się być sztampowe, przewidywalne, dość jednostronne i często jawnie określające, po które stronie czytelnik powinien się opowiedzieć. I nie ukrywam, ze spodziewałam się, że z tą powieścią będzie podobnie.
Tymczasem otrzymałam powieść, która wbija w fotel, nie pozwala się oderwać, zaskakuje kreacja bohaterów, dbałością o szczegóły i wielostronnością narracji. Dawno żadna z powieści obyczajowych tak bardzo mnie nie zaskoczyła tkwiąc w głowie przez tak długo. Z niecierpliwością czekam na to, co autorka zaproponuje w kolejnych tomach.
To, co zaskakuje przede wszystkim to genialne skonstruowanie bohaterów, gdzie nikt nie jest bez winy, każdy ma coś na sumieniu, wszyscy wszystkich oskarżają stawiając na argumenty skrywane przez winnych głęboko w ich świadomości. Żona, która zdobywa męża ciążową wpadką i utrzymuje go przy sobie zachodząc w kolejne ciąże, mąż-kochanek od lat wiodący podwójne życie przykładny ojciec, ale mniej przykładny mąż zakochany w kochance, przywiązany do żony, kochanka - ta trzecia, która godzi się na układ bez przyszłości, w końcu również decydująca się na dziecko i bycie dla niej samotną matką. Żeby obraz był pełny mamy również trójkę prawie dorosłych dzieci, z których każde stara się, z różnym skutkiem odnaleźć w sytuacji, kiedy ukrywana prawda po latach wychodzi na jaw. Wydawałoby się, że są dorośli i dojrzali, życie rodzinne nie ma dla nich aż takiego znaczenia. Tymczasem jego rozpad wyzwala uczucia i instynkty, których do tej pory nie byli świadomi. Oprócz starszych dzieci mamy tutaj także przedszkolaka i noworodka, których rola w tym dramacie wydaje się być również kluczowa. Mamy w końcu teściów, despotycznych, którzy nigdy żony nie zaakceptowali. Jak zachowa się mąż, kiedy mozolnie budowane podwójne życie nagle się rozpadnie?

Autorka przedstawiając wielowarstwowo cała historię pokazuje, że tak naprawdę wina jest gdzieś po środku - niby banał, ale tutaj nie staje się piłeczka przerzucaną przez bohaterów między sobą. Ważne są kreacje, pełen obraz aktorów dramatu, który sprawia, ze nie sposób opowiedzieć się po któreś ze stron. Niebanalnie, trafnie, innowacyjnie i zaskakująco - gorąco polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz