poniedziałek, 13 marca 2017

Klasyka w nowym wydaniu Gabriela Mistral - Śpiąca Królewna i Czerwony Kapturek

Byłam bardzo ciekawa co nowego jeżlei chodzi o klasykę może zaproponować nieznana mi autorka. Co jeszcze można wyciągnąć/wycisnąć z klasyków interpretowanych i ilustrowanych na tysiące różnych sposobów od początku ich powstania.
Tym razem świeże spojrzenie na dwa klasyki zaproponowało wydawnictwo Nasza Księgarnia podejmując się innej interpretacji "Czerwonego Kapturka" i "Śpiącej Królewny".
Tym razem mamy przede wszystkim twardą oprawę, taką w stylu stricte eko, która bardzo fajnie sprawdza się przy wieczornej lekturze, ale niestety boleśnie rani. Mamy też.
Po drugie mamy w obu przypadkach dość charakterystyczną, nie przesadnie kolorową grafikę. W "Czerwonym Kapturku" jak dla mnie dość kanciasta, a w "Śpiącej królewnie" hmm rozmytą.
Niestety żadna z nich nie przypadła mi specjalnie do gustu, ale to kwestia bardzo indywidualna.
Forma, w którą ubrane są historie tym razem jest wierszowana, ale taka określiłabym ją dla wymagających lub/i starszych dzieci, bo dla maluchów słownictwo dobrane do przekazu będzie zdecydowanie zbyt ambitne i po prostu go nie zrozumieją. Dużo wyszukanych słów, często im nieznanych.Dla tych, którym klasyka jest znana/lubiana to fajna propozycja, pewne nowatorskie podejście do kanonu, dla tych, którzy go poznają polecam zdecydowanie zacząć od wersji bardziej przystępnej.


Czerwony Kapturek- Gabriela Mistral Paloma Valdivia

Niezwykłe wydarzenie literackie! Klasyczne baśnie – "Czerwony Kapturek", "Śpiąca królewna", "Kopciuszek", "Królewna Śnieżka w domu siedmiu krasnoludków" – opowiedziane prawie sto lat temu przez chilijską poetkę noblistkę Gabrielę Mistral, nowocześnie zilustrowane przez młodych artystów, przełożone przez Krystynę Rodowską, wybitną tłumaczkę i poetkę. Wiersze napisane z ogromnym wyczuciem, ale bez słodzenia czy łagodzenia oryginału, nawiązują do wersji Charlesa Perraulta lub braci Grimm. Każda książka to edytorska perełka, co potwierdzają liczne nagrody, między innymi Honorowe Wyróżnienie w kategorii "Nowe horyzonty" na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii w 2014 roku.Śpiąca Królewna Gabriela Mistral Carmen Cardemil


Niezwykłe wydarzenie literackie! Klasyczne baśnie – "Czerwony Kapturek", "Śpiąca królewna", "Kopciuszek", "Królewna Śnieżka w domu siedmiu krasnoludków" – opowiedziane prawie sto lat temu przez chilijską poetkę noblistkę Gabrielę Mistral, nowocześnie zilustrowane przez młodych artystów, przełożone przez Krystynę Rodowską, wybitną tłumaczkę i poetkę. Wiersze napisane z ogromnym wyczuciem, ale bez słodzenia czy łagodzenia oryginału, nawiązują do wersji Charlesa Perraulta lub braci Grimm. Każda książka to edytorska perełka, co potwierdzają liczne nagrody, między innymi Honorowe Wyróżnienie w kategorii "Nowe horyzonty" na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii w 2014 roku.
1 komentarz:

  1. Ostatnio często wpada mi w ręce klasyka w nowym wydaniu i jak na razie się nią nie rozczarowałam :)

    OdpowiedzUsuń