piątek, 25 listopada 2016

Tom Hillenbrand - Diabelski owoc i Czerwone złoto, czyli tym razem szukamy mordercy w kuchni

Popularnośc blogów kulinarnych, coraz większy wybór kulinarnych programów telewizyjnych i różnorakich show, ogromna oferta książek z przepisami na różne okazje i dla różnych odbiorców spowodowała, że "kulinaria" stały się bardzo popularnym tematem. kwestią czasu było to, kiedy któryś z autorów kryminałów jako miejsce zbrodni wybierze sobie kuchnię.

Tym odważnym okazał się być Tom Hillenbrand, który pokusił się o morderstwa wśród patelni.

Xavier Kieffer, niegdyś mistrz kuchni pracujący w wyśmienitych restauracjach, wyrzekł się haute cuisine i prowadzi w Luksemburgu, w Dolnym Mieście, malutką restaurację, gdzie serwuje swoim gościom potrawkę z zająca, zupę luksemburską i paszteciki

podlewane rieslingiem. Jednak pewnego dnia w jego lokalu umiera znany paryski krytyk kulinarny – i nagle na Kieffera pada podejrzenie o popełnienie morderstwa. Gdy później bez śladu znika jeszcze mistrz kuchni, u którego kiedyś się uczył, restaurator postanawia na własną rękę przeprowadzić śledztwo. Natrafia przy tym na tajemniczy, niezwykle smaczny owoc, na pozbawione skrupułów koncerny spożywcze i na chorobliwie

egoistycznych kucharzy prowadzących programy telewizyjne. Kieffer coraz bardziej zagłębia się w świat wykwintnej kuchni, zdominowany przez bezwzględną walkę z konkurencją i presję jakości, i tym sposobem odkrywa, o co toczy się ta gra.

Pierwsza powieść "Diabelski owoc" ukazuje zakulisowe rozgrywki wśród restauratorów mające na celu zdobycie/utrzymanie/uzyskanie kolejnych tytułów, gwiazdek,a  co za tym idzie gości. Pomóc im ma ów tytułowy diabelski owoc, który niczym glutaminian sodu wzmacnia smaki i powoduje, że wszystko smakuje lepiej. Taki owoc mógłby być antidotum na problemy niejednego kucharza czy szefa kuchni. 
Jak nietrudno się domyśleć za kulisami planów wprowadzenia takiego novum stoi wielki koncern, wielkie pieniądze, dla których nie liczy się zdrowie konsumentów.
Kiedy główny bohater powieści Xavier Kieffer, dawny uznany mistrz kuchni, teraz właściciel lokalnej restauracji w Luxemburgu znajduje w swojej restauracji uznanego krytyka kulinarnego martwego nawet się nie spodziewa, w co tym samym zostanie wplątany.
Zakulisowe rozgrywki, świat wielkich restauratorów, rejestracja w UE nowych produktów, walka o kolejne gwiazdki dla restauracji wszytko to znajdziecie w tej powieści. Do tego smakowite dania, aromatyczne wina i elementy kryminału :) Ciekawa i nowatorska propozycja, dla mnie jednak bardziej jako książka thriller kulinarny niż kryminał, tym niemniej zaskakująco ciekawa. Chociaż momentami "przegadany".

Odkąd luksemburski kucharz Xavier Kieffer związał się z najsłynniejszą krytyczką kulinarną Francji, bywa zapraszany na najbardziej prestiżowe imprezy. Jednak uroczysta kolacja wydana przez mera Paryża kończy się zaraz po przystawce. Ryuunosuke Mifune, najsłynniejszy kucharz sushi w Europie, pada nagle martwy. Diagnoza brzmi: zatrucie rybą. Kieffer jest jednak sceptyczny i szybko zauważa sprzeczności. Zanurza się w świat kuchni specjalizującej się w sushi i dowiaduje się, że istnieją ryby droższe od złota – i cenniejsze niż ludzkie życie.Druga powieść " Czerwone złoto" to zarazem druga część przygód Xaviera jako kulinarnego detektywa amatora tym razem na tropie zabójców mistrz sushi, który w widowiskowy sposób ginie na oczach setki widzów - uczestników jego pokazu sushi, organizowanego przez mera Paryża, który jest bliskim znajomym dziewczyny Xaviera. Okazje się, ze tym razem głównym bohaterem powieści staje się tuńczyk - dobro luksusowe, w zdobyciu którego niektórzy upatrują szansy na biznes życia i ogromne pieniądze. Tam gdzie one się pojawiają nie ma skrupółów, a jest walka o wszystko.  Bardzo podobała mi się ta historia ukazujące kulisty pojawiania się dóbr luksusowych/limitowanych na europejskim rynku kulinarnym. Do tego historia sushi,jego rozwoju, popularności w Europie. No i dużo lepszy element kulinarny niż w pierwszej części, bo autor nie ogranicza się tylko do jednego morderstwa. Więcej szczegółów nie zdradzę zachęcając do lektury :)

Muszę przznyać, ze dużo bardziej podobał mi się druga część, była bardziej dynamiczna, a sama historia bardziej przypadła mi do gustu. Chociaż sam pomysł i odkrycie prawdziwych historii i kulinarnych rozgrywek za kulisami wielkich restauracji było dużym i niezwykle ciekawym novum. Do tego bardzo ciekawi bohaterowie - przyjaciele i znajomi dawnego mistrza kulinarnego ubarwiają całość. Ze względu niebanalność i pomysł - polecam obie części.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz