czwartek, 11 czerwca 2020

Marta Guzowska - Detektywi z tajemniczej 5 Zagadka ducha Chopina

Piąty tom serii detektywistycznej o młodych śledczych z Tajemniczej 5!Anka, Piotrek i Jaga (oczywiście razem ze szczurem Sherlockiem) są na wycieczce w Żelazowej Woli. Piotrek wcale się z tego nie cieszy – uważa, że nie ma nic ekscytującego w zwiedzaniu starego dworku pełnego zakurzonych pamiątek. Szybko jednak zmienia zdanie, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie rękopis wielkiego kompozytora, a konserwatorka stwierdza, że list wykradł… duch Chopina.   „Detektywi z Tajemniczej 5” zostali wymyśleni na wyraźne życzenie dzieci Marty Guzowskiej – dotąd autorki powieści kryminalnych dla dorosłych. Seria książek o śledztwach Anki i Piotrka łączy przygodową fabułę, elementy wiedzy o nauce i sztuce oraz interaktywną formę, gdyż każdy tom wymaga od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek.No u nas to jest hit! To idealna propozycja (tak jak poprzednie części z serii) dla młodych fanów zagadek i rozwiązywania tajemnic.

Tym razem z naszym detektywistycznym trio (plus szczur Sherlok) trafiamy do Żelazowej Woli, nasi bohaterowie mają w planach zwiedzanie dworku, które wydaje im się być wyjątkowo nudnym planem na niedzielne popołudnie. Kiedy w upale docierają na miejsce, okazuje się, że zwiedzania nie będzie, bowiem wartościowy manuskrypt poddawany akurat tego dnia konserwacji zaginął...

I tutaj wkraczają nasi bohaterowie, którzy nie wierzą, że tajemniczy duch mógł ukraść rękopis i postanawiają rozwikłać tą zagadkę. Piotrek, jak zawsze zaopatrzony w detektywistyczny notes zapisuje najważniejsze fakty, rozwikłując po drodze wraz z pomocą Anki i Jagi cale mnóstwo tajemnic, które skrywają pracownicy dworku.

Oczywiście niestrudzeni detektywi rozwiążą tajemnicę zniknięcia manuskryptu.
Autorka jak zawsze pomaga czytelnikom zadając pytania dotyczące kolejnego rozdziału, by razem z bohaterami powieści znaleźć rozwiązanie. Na koniec w krótkim podsumowaniu dotyczącym Żelazowej Woli i Fryderyka Szopena Marta Guzowska przemyca treści edukacyjne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz